Pranie i Ogródek. Kto wystąpi w najbliższy weekend?

2021-07-15 07:00:00(ost. akt: 2021-07-15 07:01:56)
W Ogródku do krainy mazurskiej poezji ludowej zaprosiła w miniony weekend Nina Nu i towarzyszące jej muzyczne trio Wysockich: Alicji, Wiesława i Andrzeja

W Ogródku do krainy mazurskiej poezji ludowej zaprosiła w miniony weekend Nina Nu i towarzyszące jej muzyczne trio Wysockich: Alicji, Wiesława i Andrzeja

Autor zdjęcia: Głos Dawnych Mazurów (Fb)

MUZYKA I POEZJA || Tradycyjnie, w każde wakacje, znani artyści polskich scen występują w sercu Puszczy Piskiej. W muzeach: K. I. Gałczyńskiego w Praniu oraz Michała Kajki w Ogródku trwa sezon artystyczny. Kto wystąpi w nadchodzący weekend?
Przed tygodniem sezon artystyczny w Leśniczówce Pranie poezją Tadeusza Różewicza z tomu „Matka odchodzi” otworzyli Maja Komorowska z Łukaszem Borkowskim. Towarzyszyła im muzyka w wykonaniu Anny Wandtke (skrzypce, fortepian) i Sebastiana Wypycha (kontrabas, elektronika).

W Ogródku natomiast klimatycznym koncertem do krainy mazurskiej poezji ludowej zaprosiła publiczność Nina Nu i towarzyszące jej muzyczne trio: Alicja Wysocka, Wiesław Wysocki i Andrzej Wysocki. Jakie atrakcje czekają widzów w nadchodzący weekend?

LEŚNICZÓWKA PRANIE

Sobota, 17 lipca, godz. 18.00 Recital Anny Serafińskiej
Artystka wraz z zespołem w składzie: Rafał Stępień - fortepian, Paweł Pańta – gitara basowa i Cezary Konrad – perkusja zaśpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty w jazzowych aranżacjach.


Anna Serafińska jest laureatką m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Ukończyła Wydział Jazzu I Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Obecnie jest doktorem habilitowanym i prodziekanem na wydziale Aktorskim Akademii teatralnej w Warszawie. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talent show m. in. “Idol”, “Jak Oni Śpiewają”, “The Voice of Poland” oraz “Aplauz Aplauz”. W swoim dorobku ma 6 albumów solowych, w tym najnowszego “Anna Serafińska Chopin Trio”.

Niedziela, 18 lipca, godz. 17.00
W cyklu koncertów Muzyka u Gałczyńskiego poezja K. I. Gałczyńskiego i T. Różewicza w interpretacji Grażyny Barszczewskiej.
Oprawa muzyczna: Cracow Golden Quintet (Natalia Jarząbek - flet, Damian Świst – obój, Tomasz Sowa – klarnet, Małgorzata Wygoda – fagot, Konrad Gołda – waltornia) w utworach: W. Kilara – Kwintet na instrumenty dęte, J. Iberta – Trois pieces breves, J. Świdra– Mini – Quintetto.


Cracow Golden Quintet to spektakularna grupa profesjonalnych muzyków-wirtuozów, którzy stworzyli magicznie intymną więź muzycznego zrozumienia” - tak o zespole napisał w recenzji Michele Moran podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. S. Moniuszki. Ensemble tworzą absolwenci polskich Akademii Muzycznych, którzy dzięki swojej pasji do muzyki i rzemieślniczej dokładności w pełni oddają piękno brzmienia formacji, jaką jest kwintet dęty. Potwierdzeniem tego jest szereg nagród zdobytych na konkursach muzycznych.


OGRÓDEK

W niedzielę, 18 lipca, na ogródkowej scenie będzie folkowo, będzie muzycznie, będzie energetycznie. O godzinie 16:00 organizatorzy zapraszają na koncert zespołu WoWaKin.


WoWaKin to trójka młodych ludzi, którzy mieszkają w mieście, ale zakochali się w surowej muzyce mieszkańców wsi i stali się wirtuozami muzyki w starym stylu. WWK - muzyczny trójkąt: Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak prowadzą instrumentalno-wokalny flirt pełen pasji, improwizacji i zaskakujących pomysłów.

Chemia między artystami zamienia się w energetyczny dialog między banjolele, skrzypcami i harmonią trójrzędową. Szalone taneczne kawałki przeplatane są gorzkimi piosenkami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością. Brzmienie tria WoWaKin raz jest surowe, szorstkie i brudne, a raz pełne słodyczy i delikatności naśladującej śpiew ptaków.

Wowakin grał już na międzynarodowych Targach muzycznych WOMEX 2017 w oficjalnej selekcji, ale także w USA, Belgii, Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech. Grywa na najważniejszych festiwalach folkowych i World Music w Polsce. Artyści kontynuują tradycję muzyczną mieszkańców Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia. W repertuarze mają oberki, mazurki, kujawiaki, polki, fokstroty, kujony, pieśni miłosne. Uczą się od starych skrzypków i z nagrań. Prowadzą również warsztaty instrumentalne i taneczne z muzyki tradycyjnej oraz prowadzą zespół dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi. Wydali dwa albumy: Kraj za Miasto 2017 i Wiązanka 2020. Wiązanka została uznana w marcu 2021 roku za jeden z najlepszych albumów World Music (Top10) przez prestiżowy angielski Songlines Magazine. Na początku maja 2021 zostali laureatami 2 nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 organizowanym przez Polskie Radio.

Elżbieta Żywczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5