22 lat, amfetamina w samochodzie i we krwi. Kara zaboli?

2021-07-07 09:40:31 (ost. akt: 2021-07-07 09:44:50)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Ekspertyzy laboratoryjne nie pozostawiły wątpliwości. Zabezpieczony w pojeździe 22-latka biały proszek to amfetamina. "Feta" pojawiła się także w przeprowadzonych badaniach krwi.
Na ul. Warszawskiej w Piszu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Kierował nim 22-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. W jego samochodzie funkcjonariusze znaleźli biały proszek. Kierującemu pobrana została krew do badań.

W ramach prowadzonego postępowania w tej sprawie śledczy otrzymali ekspertyzy laboratoryjne. Wykazały one, że zabezpieczony biały proszek to amfetamina. Z badania krwi kierującego wynika, że prowadził on pojazd będąc pod działaniem narkotyków w postaci amfetaminy.

Na tej podstawie kryminalni przedstawili 22-latkowi dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczył posiadania środków odurzających, drugi prowadzenia pojazdu mechanicznego pod działaniem narkotyków. Stężenie amfetaminy we krwi 22-latka było porównywalne do stężenia alkoholu na poziomie powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał się do obu zarzucanych mu czynów.

Kierowca audi skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze zaproponowanej przez prokuratora na podstawie art. 335 Kodeksu Postępowania Karnego. Taka opcja istnieje w sytuacji, kiedy oskarżony przyznaje się do winy, a okoliczności popełnienia przestępstwa i jego wina nie budzą żadnych wątpliwości. Wówczas prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar. Uzgodnienie to może dotyczyć także poniesienia kosztów postępowania.

W przypadku 22-letniego kierowcy audi dobrowolne poddanie się każe oznacza dla niego karę grzywny w wysokości 1000 złotych, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat w ruchu lądowym i przepadek zabezpieczonej substancji, Do tego dochodzi jeszcze świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5000 złotych oraz pokrycie kosztów postępowania.

KPP w Piszu

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5