Lato z historią. Spacer po dawnym Piszu
2021-07-06 04:05:28(ost. akt: 2021-07-06 07:24:03)
Z DZIEJÓW MIASTA || Więzienie w Piszu? O tym, gdzie i kiedy stworzono zakład penitencjarny opowiada Ryszard Wojciech Pawlicki. Dziś w naszym wakacyjnym cyklu przedstawiamy trzeci fragment książki „Dawny Pisz w stu ilustrowanych opowieściach".
Każde wschodniopruskie miasteczko powiatowe musiało mieć swoje więzienie. Nie mogło go zabraknąć także i w Piszu. Więzienie wzniesione zostało prawdopodobnie w połowie XIX wieku, po tym, gdy w 1838 roku okazały budynek przy ulicy Warszawskiej 5 władze magistrackie przeznaczyły na siedzibę sądu. Za optymalne uznano stworzenie zakładu penitencjarnego za budynkiem sądu, na wspólnej parceli rozciągającej się między ulicami Warszawską (Warschauer Straße, później Graf-Yorck-Straße) i Stodolnianą (Scheunenstraße, ob. Sikorskiego), pośrodku dawnego ogrodu.
Trzykondygnacyjny budynek więzienny wybudowano z czerwonej cegły. Wspólna z sądem posesja otoczona została murowanym ogrodzeniem, również z czerwonej cegły, z czteroma masywnymi bramami drewnianymi. W XX wieku liczba osadzonych w piskim więzieniu wynosiła rocznie średnio 80 osób, przetrzymywanych tu w areszcie śledczym lub skazanych prawomocnym wyrokiem. Osoby odsiadujące zasądzoną karę były wykorzystywane do różnych prac użytkowych, np. przędzenia wełny i lnu, darcia pierza czy rąbania drewna na opał. W okresie międzywojennym funkcję urzędnika penitencjarnego i dozorcy więziennego pełnił August Schinz. W budynku więzienia, oprócz cel, znajdowały się pomieszczenia urzędnicze i mieszkanie służbowe, które Schinz zajmował z żoną i trójką dzieci.
Z książki:
Ryszard Wojciech Pawlicki, „Dawny Pisz w stu ilustrowanych opowieściach”, „Moja Biblioteka Mazurska” nr 41 Oficyny Wydawniczej „Retman” Dąbrówno 2021.
Z książki:
Ryszard Wojciech Pawlicki, „Dawny Pisz w stu ilustrowanych opowieściach”, „Moja Biblioteka Mazurska” nr 41 Oficyny Wydawniczej „Retman” Dąbrówno 2021.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez