Zabytkowy zegar rozpoczyna nowe życie

2021-06-22 08:00:00 (ost. akt: 2021-06-22 03:04:39)
W poniedziałek (21 czerwca) na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu pojawiły się ponownie cztery tarcze zegara.

W poniedziałek (21 czerwca) na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu pojawiły się ponownie cztery tarcze zegara.

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

PISZ || Zegar z kościelnej wieży, nieodłączny element jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków Pisza – kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela, po gruntownej renowacji wraca na swoje miejsce. Odrestaurowany zabytek znów będzie odmierzał czas.
W poniedziałek (21 czerwca) na wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela pojawiły się ponownie cztery tarcze zegara. W najbliższych dniach pracownicy firmy, która wykonała renowację zabytkowego czasomierza, zamontują odrestaurowany mechanizm z 1899 r. Oficjalne uruchomienie zegara odbędzie się podczas uroczystości odpustowych już w najbliższą niedzielę.

Prace związane z remontem i konserwacją zabytkowego zegara rozpoczęły się w marcu tego roku, tuż po tym jak władze miasta i proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela podpisali umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia — wówczas Gmina Pisz przekazała na remont zegara 85 tysięcy złotych.

Zabytkowy mechanizm udało się wyremontować bez konieczności wymiany ważnych elementów konstrukcyjnych. Wystawione na warunki atmosferyczne tarcze były w gorszym stanie. Zachowane zostały tylko pierścienie o średnicy ponad 170 cm. Skorodowaną blachę trzeba było zastąpić nową. Tarczom nadano historyczny wygląd, posiłkując się archiwalnymi zdjęciami Pisza sprzed ponad wieku – na czarnym tle umieszczone zostały białe cyfry rzymskie.


Remontu zegara podjęła się i wykonała firma z Wolsztyna, jedna z dwóch tego typu w Polsce, specjalizująca się w naprawach zabytkowych zegarów mechanicznych. Przed powieszeniem tarcz, do którego potrzebna była grupa alpinistyczna, dokonano wymiany odeskowania wieży. Mechanizm po naprawie powinien funkcjonować przez kolejnych kilkadziesiąt lat.
zywZ kart historii
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu to najstarsza miejska parafia. Została erygowana zaraz po II wojnie światowej, w 1946r.
Funkcję kościoła parafialnego pełni kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który do końca 1945 r. był własnością ewangelików. Pierwszy kościół jaki stanął w Piszu, pochodził z wieku XV. Wzmianki o nim są datowane na 1449 r. W tym okresie kościół należał do katolików. Sytuacja uległa jednak zmianie w XVI w., w okresie szerzącej się reformacji. Wtedy świątynia przeszła w ręce luteranów. Wpływ reformacji w tym okresie był bardzo duży. W celu zyskania większej liczby protestanckich wiernych do Pisza oddelegowano Marcina Glossa, który miał się tym zająć. Wygląd pierwotnego kościoła nie jest znany historykom. 21 listopada 1694 r., gdy odbywał się pogrzeb niejakiego Simmeringa, doszło do wybuchu pożaru. Ogień zapłonął od pogrzebowych świec. Kościół doszczętnie spłonął. Pozostałe kompleksy kościelne nie ucierpiały tak znacząco. Wkrótce przystąpiono do odbudowy świątyni. Nowy kościół powstał jeszcze na początku wieku XVII. W I poł. XIX w. dokonano jego przebudowy. Ołtarz główny świątyni pochodzi z końca XVI w. Jego renowacji dokonano w 1696 r. Ambonę pochodzącą z roku 1701 wykonano w stylu barokowym. Część wyposażenia kościoła pochodzi z XVII w., m.in.: chrzcielnica, krucyfiks, pelikan. Kościelna wieża św. Jana jest najstarszym zabytkiem Pisza. W mieście nie zachowało się zbyt wiele obiektów zabytkowych przez wzgląd na pożary, które latami nawiedzały miejscowość. Pożar z 1694 r. po części zniszczył wieżę kościelną, jednakże została ona wkrótce odbudowana i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. Wieża jest trójkondygnacyjna, murowana. Obiekt został ponadto otynkowany. Dach budowli ma postać namiotową. Na wieży umieszczono zegar oraz krzyż, który jest datowany na 1739 r.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5