Idą upały, będzie jak w tropikach. Jak się schłodzić?

2021-06-18 07:30:00 (ost. akt: 2021-06-18 07:32:15)
Najbliższe dni będą wyjątkowo gorące

Najbliższe dni będą wyjątkowo gorące

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Piskiej

Wczoraj do Polski dotarła pierwsza fala upałów. Najbliższe dni także na Warmii, Mazurach i Powiślu będą wyjątkowo gorące. Jak sobie poradzić, gdy z czoła leje się pot?
— Temperatura już przekracza 30 stopni Celsjusza, więc możemy mówić o upałach — wyjaśniają synoptycy. —Temperatura w najbliższych dniach sięgać może w niektórych rejonach kraju nawet 35 stopni. Upał nadejdzie spokojnie, bez dynamicznych zmian. — Nie czekają nas burze. Ze zjawisk atmosferycznych będą jedynie słabe, przelotne opady deszczu, które wystąpią w południowej połowie kraju — przewidują.

Upały jednak będą tak znaczące, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował liczne ostrzeżenia dla mieszkańców niemal całej Polski. Również na Warmii, Mazurach i Powiślu obowiązywać będzie stopień drugi zagrożenia (pomarańczowy), który mówi o dużym ryzyku udaru słonecznego, zagrożeniu życia, uszkodzeniach asfaltowych nawierzchni dróg i dużych zagrożeniach pożarowych.

Najcieplej będzie w powiatach na krańcach zachodnich regionu. Trochę lżej, ale również gorąco w powiatach bartoszyckim, kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, szczycieńskim, nidzickim, olsztyńskim, lidzbarskim i w samym Olsztynie. Wszędzie tam ostrzeżenia obowiązują do godz. 20 we wtorek. Czeka nas temperatura powyżej 30 stopni w cieniu, a to już groźna wartość. W dodatku wysokim temperaturom w ciągu dnia towarzyszyć będą równie ciepłe noce. W wielu miejscach temperatura w nocy nie spadnie poniżej 18 stopni, a może być nawet cieplej. Nasz organizm nie odpoczywa w ciągu takiej nocy i nie regeneruje się.

Wysokie temperatury mogą dać się we znaki każdemu, a szczególnie dzieciom i osobom starszym. Niezależnie od miejsca, każdy też potrzebuje choć odrobiny ochrony przed skwarem. Jak więc można sobie poradzić, gdy z czoła leje się pot?

W cieniu i w wodzie

Najlepiej jest pozostać w domu – domowe zacisze jest wręcz najlepsze dla dzieci i seniorów, którzy w czasie upałów powinni ograniczyć swój ruch i przebywanie na otwartym słońcu. Należy zasłonić rolety i w miarę możliwości nie otwierać okien, aby ciepłe powietrze nie wdzierało się do mieszkania. Wentylator załatwi sprawę bezpieczniej niż przeciąg, które wprowadzi jednak odrobinę gorąca do mieszkania.

Czasem jednak trudno też usiedzieć w miejscu, szczególnie młodszym domownikom. Basen jest idealnym rozwiązaniem – duża ilość chłodnej wody zapewni zarówno rozrywkę, jak i ochłodę. Jeśli przy domu jest choć odrobina ogródka czy podwórka, nie trzeba nawet opuszczać domu – sprawę załatwi przydomowy dmuchany bądź rozporowy basen.


Jeśli zaś chciałoby się spędzić gdzieś weekend z dala od domu, nie trzeba uciekać na daleką północ – spływ kajakowy lub pontonowy to równie dobry pomysł. Rzeki i jeziora zapewnią zarówno wrażenia, ale i pożądaną ochłodę.

Niestety, w dniu roboczym, w podróży do pracy czy szkoły, należy radzić sobie inaczej. Najważniejsza jest woda. Chłodna w dużych ilościach nie tylko poprawi samopoczucie swoją temperaturą, ale umożliwi ciału pocenie się – nasz naturalny sposób na wymianę ciepła.

Należy też ubrać się przewiewnie i założyć czapkę z daszkiem lub kapelusz. Z tą wiedzą, przetrwanie upału może być choć trochę łatwiejsze, czego wszystkim Wam życzymy. Udanego weekendu!

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5