"Elegia dla drzew". Wernisaż w Alei Nieznanego Poety

2021-06-15 09:00:00 (ost. akt: 2021-06-15 07:02:41)
"Elegia dla drzew"- kilka fotografii z wystawy Henryka Ciruta w Praniu

"Elegia dla drzew"- kilka fotografii z wystawy Henryka Ciruta w Praniu

Autor zdjęcia: Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

PRANIE|| Na tegoroczną wystawę planszową prezentowaną w Alei Nieznanego Poety składają się fotografie olsztyńskiego artysty Henryka Ciruta oraz wiersze czterech poetów.
Co roku w Alei Nieznanego Poety prezentowana jest wystawa planszowa. Tegoroczna, nazwana "Elegią dla drzew", składa się z fotografii Henryka Ciruta, artysty z Olsztyna, oraz czterech wierszy poetów: Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wojciecha Kassa.

Wystawa przygotowana według koncepcji Jagienki Kass i projektu graficznego Doroty Książek eksponowana będzie w Leśniczówce Pranie od połowy czerwca do połowy października.


Henryk Cirut fot.www.radioolsztyn.pl


Henryk Cirut - z wykształcenia psycholog i pedagog. Pracował jako sztukator, grafik gazet i biuletynów, wykładowca akademicki. Powołanie do fotografii odkrył w sobie na dobre w 2014r., uczestnicząc w projektach muzyczno-wizualnych prowadzonych przez Elżbietę i Andrzeja Mierzyńskich. Fotografie Henryka Ciruta zebrane w „Tryptyk Warminski”, na który składają się „Dendroformy”, „Hydroformy” i „Geoformy” prezentowane były m.in. w Olsztynie, Warszawie, Kwidzynie, Ełku, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Bisztynku, Lwowie i Brukseli.
W Praniu, w Alei Nieznanego Poety, przedstawiony jest niewielki, poglądowy fragment cyklu „Dendroformy”. Tematem tego cyklu jest wycięty las, po którym pozostały tylko pnie. „Fotografie (...) Henryka Ciruta można opisać i odczytać na wiele sposobów. Można zobaczyć w nich zapis tego, jak umiera las i jak trwa agonia ściętych, poranionych, próchniejących drzew. A co za tym idzie powiedzieć, że jest to opowieść o konieczności nieuchronnych zmian, o przemijaniu egzystencji” — tak m.in. napisał Marek Melnyk we wstępie do albumu fotografii Henryka Ciruta „Malarstwo warmińskiego lasu” (Olsztyn 2019r.).

oprac.zyw2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5