Z wejsuńskiej izby. Kancyonał Pruski

2021-06-08 18:50:42 (ost. akt: 2021-06-09 06:35:29)
Kancyonał Pruski - jeden z niewielu egzemplarzy śpiewnika znajduje się w zbiorach Izby Regionalnej w Wejsunach.

Kancyonał Pruski - jeden z niewielu egzemplarzy śpiewnika znajduje się w zbiorach Izby Regionalnej w Wejsunach.

Autor zdjęcia: Piotr Bogdaszewski

KĄCIK REGIONALNY || „Nowo wydany Kancyonał Pruski(...)” najbardziej popularna, zaraz po Biblii, książka na Mazurach wydrukowana została w Królewcu w 1896 r. Jeden z niewielu zachowanych egzemplarzy znajduje się w zbiorach Izby Regionalnej w Wejsunach.
To najbardziej popularna książka, zaraz po Biblii, na Mazurach. Ukazało się od 150-200 wydań, czyli według szacunków ks. Rudolfa Bażanowskiego ponad milion egzemplarzy — mówi Piotr Bogdaszewski, opiekun Izby Regionalnej w Wejsunach.


Podczas wykładu wygłoszonego 28 października 2014 r. w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ks.bp Rudolf Bażanowski mówił między innymi — ,,(...)Zachowało się niestety niewiele z tych śpiewników, z tych kancjonałów, ponieważ Mazurzy rodząc się żyli cały czas z tym śpiewnikiem, a potem zabierali ten kancjonał ze sobą do grobu." — cytuje Piotr Bogdaszewski.


Jak podają różne źródła - cyt.:

(...)Kancjonał ten został opracowany przez Jerzego Wasiańskiego - proboszcza ewangelickiego w Nidzicy, który pochodził z Leszcza pod Dąbrównem. Pomocy w opracowaniu kancjonału udzielił mu proboszcz Dąbrówna - ks. Krzysztof Heberkant
(...)Pierwsze wydanie miało miejsce w roku 1741. W tym samym roku zmarł ks. Jerzy Wasiański, a wydawca zamieścił w nim na tytułowej stronie takie epitafium:

,,Chrześcijaninie Miły. Za pilne około tego Kancyonału staranie chor wiernych Pańskich z większey części ma Przewielebnemu w Bogu YMCI X. Jerzemu Wasiańskiemu, Kaznodziei i Vice - Proboszczowi Nidborskiemu, z pod ktorego Direkcyi Swiatu Chrześcijańskiemu przez druk dopiero się wydaie być wdzięcznym, Ktora praca, że się Bogu podobała do niebieskiego oraz Przybytku otworzyła mu Fortę, kiedyć godzina po zakończonej pracy, dnia 15 Septembra, roku 1741, ktory był ostatny 49 wieku iego, z godziną trzecią poranną, wieczny się zbliżył odpoczynek. Gdyż pewna iest wiernych sług Bożych nagroda ktorą im pan Jehowah obficie przed wieki sporządzić raczył".Zachęcamy do odwiedzenia Izby Regionalnej w Wejsunach i obejrzenia kancjonału na żywo. Polecamy także filmik autorstwa Piotra Bogdaszewskiego KANCJONAŁ MAZURSKI

Źródło:
Izba Regionalna w Wejsunach
radioolsztyn.pl ,,Kancjonał księdza Wasiańskiego". 31.10. 2017.
luteranie-działdowo.pl
Wykład bpa Rudolfa Bażanowskiego wygłoszony 28.10.2014 w Muzeum Warmii i Mazur, w Olsztynie.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5