Uwaga, wojsko na drogach powiatu. Są kolumny, mogą być korki

2021-06-08 10:32:40 (ost. akt: 2021-06-08 10:35:16)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Trwają ćwiczenia wojskowe „Dragon 21”. Na drogach naszego powiatu spotkać można jadące kolumny pojazdów wojskowych. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności i przypominają, że dozwolone jest wyprzedzanie takiej kolumny. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy jadącej kolumny. Takie utrudnienia w ruchu mogą potrwać jeszcze do 18 czerwca.
Od początku czerwca trwają działania wojskowe „Dragon 21”, które zaplanowane są do 18 czerwca. Są to największe tegoroczne ćwiczenia wojsk w Polsce. Odbywają się one głównie we wschodniej części Polski, w tym na poligonach i obiektach ogólnodostępnych na terenie powiatu piskiego.

W działaniach tych biorą udział także policjanci. Wykorzystanie sił i środków Policji ma celu wsparcie wojska oraz doskonalenie skuteczności organizowania i prowadzenia działań w sytuacjach kryzysowych o charakterze militarnym. Stąd funkcjonariusze z powiatu piskiego m.in. zabezpieczają przejazdy wojsk nie dopuszczając tym samym do utrudnień w ruchu drogowym. Policjanci dbają także o to, aby nie doszło do przypadków zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zapewniają bezpieczeństwo i porządek publiczny w miejscach ogólnodostępnych, gdzie odbywają się kolejne etapy ćwiczeń.

Działania „Dragon 21” wiążą się też z nasilonym ruchem pojazdów wojskowych na naszych drogach. Kolumny wojskowe przemieszczają się drogami publicznymi, ale zwykle w takich godzinach, by nie zakłócać ruchu cywilnego. Taka kolumna może liczyć do 20 pojazdów. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pierwszy i ostatni samochód wyróżniony jest pomarańczowymi znakami. Pojazdy jadące w kolumnie wojskowej nie są uprzywilejowane chyba, że przed pierwszym i za ostatnim pojazdem kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany z włączoną sygnalizacją.

Policjanci przypominają, że dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy tej kolumny. Stąd apel do kierowców o cierpliwość i zachowanie ostrożności.

KPP w Piszu

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5