„Zagubione wioski Puszczy Piskiej” w nowej odsłonie!

2021-05-27 10:00:00(ost. akt: 2021-05-27 10:18:22)

Autor zdjęcia: Krzysztof A. Worobiec

Pamiętacie cykl publikacji w Gazecie Piskiej autorstwa Krzysztofa A. Worobca pt.: „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”? Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się dwutomowa książka tegoż autora wydana przez krakowskie Wydawnictwo Austeria.
— Książka jest już od dzisiaj (czwartek, 27 maja - przyp.red.) dostępna w Wydawnictwie Austeria (w cenie 136 złotych za oba tomy - patrz: Zagubione wioski Puszczy Piskiej. Tom I, tom II - Austeria), a od przyszłego tygodnia do nabycia w Oberży pod Psem, która współfinansowała to wydawnictwo i będzie głównym dystrybutorem na Mazurach — mówi autor Krzysztof A. Worobiec.

„Zagubione wioski Puszczy Piskiej” - tytuł tej dwutomowej publikacji nawiązuje do powieści „Dzieci Jerominów” napisanej przez urodzonego w Puszczy Piskiej Ernsta Wiecherta, w którym opisał dzieje rodziny żyjącej w nieistniejącej już wiosce nad Jeziorem Nidzkim: „O Sowirogu nie opowiada jeszcze żadna kronika. Kroniki nie mówią o zagubionych wsiach.”Książka została wydana przez krakowskie Wydawnictwo Austeria w dwóch tomach :
I tom „Dziej osadnictwa na Ziemi Piskiej” (281 stron),
II tom „Opis zagubionych wiosek południowowschodniej Puszczy Piskiej” (585 stron).

Robert Traba – historyk, politolog, profesor w ISP PAN napisał w posłowie do niej, zatytułowanym „Rzecz o nadawaniu sensu”, między innymi:

(...) Książkę można czytać jako kompendium wiedzy o Mazurach, jako praktyczny przewodnik po zagubionych, ale nie zapomnianych wioskach i historiach życia mieszkańców Puszczy Piskiej. Chciałbym, żeby przyszli czytelnicy dostrzegli w niej również specyficzne studium historii codzienności. Jego wartość polega na tym, że jakby na marginesie głównej narracji, możemy odnaleźć niezliczoną, rozproszoną w różnych fragmentach, liczbę informacji o zwyczajach życia codziennego, zainteresowaniach mieszkańców, ich postawach. Ogrom informacji zmusza do uważnego, nieśpiesznego czytania tak, jakby autor chciał nam powiedzieć, że na chwilę warto się zatrzymać, by w szczególe ujrzeć różnorodność otaczającego nas świata (...)

Jak zapowiedział Krzysztof A. Worobiec, promocja książki zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej i Stowarzyszenie Sadyba, odbędzie się w Piszu 11 czerwca o godzinie 17.00 w Sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad (Pisz, al. Turystów 11).

Więcej na temat w najbliższych wydaniach Gazety Piskiej.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5