Trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny
2021-05-10 07:23:32(ost. akt: 2021-05-10 07:30:35)
Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny. Obowiązkowy dla każdego z nas. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną podstawową metodą spisową jest tzw. samospis internetowy (dostępny w aplikacji formularzowej na stronie GUS, pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl). Co istotne wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć stanu na 31 marca 2021 r.
Jeśli więc będziemy podawać dane dotyczące domowników, to "liczyć" będą się tylko ci, którzy mieszkali z nami pod jednym dachem 31 marca. W przypadku jeśli jeden z domowników zmarł 1 lub 2 kwietnia (albo w innym późniejszym terminie), to w spisie należy odpowiedzieć również na pytania dotyczące tej osoby.
Poza tym możemy spodziewać się pytań związanych z naszym mieszkaniem, typu: „ Kto jest właścicielem budynku, w którym mieszkamy?”, „Z kim dzielimy dom?”, „Czy mieszkamy w lokum własnym, czy wynajętym?”, „Czy jest do niego doprowadzona kanalizacja i woda z sieci?”. Nie zabraknie też pytań o korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Co zrobić w przypadku braku dostępu do Internetu? Można zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Piszu, gdzie zostało uruchomione specjalne stanowisko spisowe. Oczywiście takie wizyty będą możliwe po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu spotkania pod numerami kontaktowymi 87 424 12 19 i 87 424 12 20. Z myślą o osobach, które nie mają możliwości skorzystania z Internetu GUS uruchomił też specjalną infolinię spisową (nr 22 279 99 99). To tzw. „metoda uzupełniająca”. Do przeprowadzenia telefonicznego wywiadu wystarczy obecność w mieszkania jednego domownika, który może w imieniu wszystkich odpowiedzieć na pytania. Aby to zrobić musi znać numer PESEL pozostałych lokatorów.
W innym przypadku rachmistrz będzie musiał dzwonić kilkukrotnie. W tym roku spis będzie się odbywał za pośrednictwem specjalnej aplikacji, która po prostu nie zezwoli na wykonanie spisu bez numeru PESEL. Chyba że mowa o cudzoziemcach.
Spotkanie bezpośrednie z rachmistrzem będą ostatecznością. Takie wizyty będą możliwe dopiero gdy unormuje się sytuacja epidemiologiczna. Poza tym mają być realizować tylko w szczególnych sytuacjach i okolicznościach. Oczywiście rachmistrzowie zostaną w pełni zabezpieczeni odpowiednimi środkami ochrony osobistej.
2 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym, wydłużająca czas jego trwania o trzy miesiące. Oznacza to, że spis potrwa do 30 września 2021 roku, a nie jak według pierwotnych planów do 30 czerwca.
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa jego wykonania wiąże się karą grzywny – w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.
Więcej informacji na temat NSP 2021 znajdziemy na stronie: https://spis.gov.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez