Kierowca z komórką? Co grozi za rozmowę podczas jazdy?

2021-04-26 05:39:13(ost. akt: 2021-04-26 06:07:01)
Rozmowa przez komórkę podczas jazdy jest nie tylko niedozwolona, ale też groźna dla uczestników ruchu.

Rozmowa przez komórkę podczas jazdy jest nie tylko niedozwolona, ale też groźna dla uczestników ruchu.

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Rozmowa przez komórkę podczas jazdy? Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Policjanci przypominają, w jaki sposób bezpiecznie i zgodnie z przepisami kierowca może korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem.
Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

Przepis ten dotyczy kierującego każdym pojazdem, niezależnie od tego czy jest to samochód, motocykl, motorower, rower, ciągnik rolniczy czy pojazd zaprzęgowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko sama rozmowa przez telefon jest zabroniona, ale także korzystanie z jakiejkolwiek innej funkcji telefonu wymagającej trzymania go w ręku.

Aby korzystanie z telefonu podczas jazdy odbywało się zgodnie z przepisami konieczne jest wyposażenie pojazdu w zestaw głośnomówiący lub zastosowanie innych urządzeń dzięki, którym nie ma potrzeby trzymania telefonu w ręku.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak niekorzystanie z telefonu podczas jazdy nawet w sposób zgodny z przepisami. Wiele wypadków drogowych spowodowanych jest przeniesieniem koncentracji nad sytuacją panującą wokół pojazdu na rozmowę lub korzystanie z innego urządzenia elektronicznego.


TO TRZEBA WIEDZIEĆ
Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, odbieranie połączenia średnio 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h, w trakcie korzystania z komórki pokonuje w tym czasie odpowiednio 330 m i 140 m bez praktycznie żadnej kontroli nad autem. Jest jeszcze jedna sprawa. Czas reakcji na dostrzeżenie zagrożenia na drodze wynosi 1 sekundę. Przy 100 km/h samochód przejeżdża wówczas prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon, droga zatrzymania wynosi ok. 70 m: 28 m – zauważenie przeszkody, ok. 40 m – właściwe hamowanie. Dla używającego komórki jest to ok. 210 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 40 m –hamowanie. Nietrudno wyobrazić sobie, co może wydarzyć się na tych przeszło 200 m…

KPP Pisz/zyw

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5