Od 4 maja szczepienia w Piszu tylko w punkcie powszechnym

2021-04-25 08:00:00(ost. akt: 2021-04-25 03:57:59)
Powszechny Punkt Szczepień w Piszu rusza 4 maja

Powszechny Punkt Szczepień w Piszu rusza 4 maja

Autor zdjęcia: Szpital Powiatowy w Piszu

Przygotowane cztery stanowiska szczepienne, rejestracja oraz punkt obsługi pacjenta — od 4 maja szczepienia mieszkańców będą odbywały się w powszechnym punkcie przy ulicy Sikorskiego w Piszu.
Punkty szczepień znajdujące się w Szpitalu Powiatowym w Piszu przestaną funkcjonować od 4 maja. Od tego dnia rusza bowiem specjalny punkt, gdzie będzie można się zaszczepić — Powszechny Punkt Szczepień zlokalizowany jest w budynku sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego („stary ogólniak”) przy ulicy Sikorskiego 15 w Piszu.

— Na potrzeby mieszkańców powiatu piskiego będą działały cztery stanowiska szczepienne, a także punkty rejestracji i obsługi pacjentów. Bez zmian pozostanie numer telefonu do punktu: 880 310 999. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług — mówi Marek Skarzyński, dyrektor piskiego szpitala.


Ważne informacje poniżej:



Wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych opublikowano we wtorek, 13 kwietnia, na rządowej stronie https://www.gov.pl/. Jak wskazano "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być, co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące, jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ. Nowe punkty powinny być, co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru)". W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP.
Personel PSP
Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1-4 osoby. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio min. 100 szczepień dziennie. W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny – co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące.
Dodatkowo w każdym PSP rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać z pomocy wolontariuszy lub wsparcia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOT, czy innych służb.
Kto będzie szczepił i badał?
Badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą mogły prowadzić osoby wykonujące zawód: lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego lub higienistki szkolnej, fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego oraz osoby, które kształcą się: na piątym lub szóstym roku studiów na kierunku lekarskim albo na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.Natomiast uprawnionymi do przeprowadzania szczepień są: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni.

Elżbieta Żywczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5