Z wejsuńskiej izby

2021-04-14 16:00:00(ost. akt: 2021-04-14 16:01:34)
Miedziany samowar na ekspozycji w Izbie Regionalnej w Wejsunach

Miedziany samowar na ekspozycji w Izbie Regionalnej w Wejsunach

Autor zdjęcia: Piotr Bogdaszewski

KĄCIK REGIONALNY || W zbiorach Izby Regionalnej w Wejsunach znajduje się między innymi miedziany samowar.
Samowar (ros. самовар) to urządzenie do przygotowywania herbaty, charakterystyczne szczególnie dla Rosji i Iranu. Klasyczna konstrukcja składa się ze zbiornika na wodę, przez który przechodzi pionowo rura na węgiel drzewny, z rusztem u dołu.

W dolnej części zbiornika samowara znajduje się kranik do spuszczania wody, a u góry miejsce na czajniczek na esencję. Znane w świecie wytwórnie samowarów znajdują się w Tule, Moskwie i Petersburgu.

Współczesne samowary zamiast podgrzewania wody węglem drzewnym wykorzystują do tego celu elektryczne grzałki. W Tule, przy tamtejszej fabryce samowarów, znajduje się muzeum tulskich samowarów.

Te niezwykłej urody urządzenie możemy także obejrzeć w Izbie Regionalnej w Wejsunach.


— Miedziany samowar. Jaki dostojny! — prezentuje eksponat Piotr Bogdaszewski, opiekun i kustosz wejsuńskiej izby. — Być może przybył na Mazury wraz ze staroobrzędowcami, a sam Onufry Jakowlew Smirnow, założyciel pobliskiego Onufryjewa warzył w nim wodę na herbatę? Dzięki swojej formie wzmacniającej rezonans samowar posiada niezwykłą umiejętność wydawania dźwięków. Dźwięki te dokładnie oddają poszczególne stadium gotowania, które osiąga woda. W pierwszym stadium samowar śpiewa, w drugim - szumi, a w trzecim - bulgoce — dodaje.
zyw


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5