Wielkanocne tradycje - lany poniedziałek

2021-04-05 07:38:20(ost. akt: 2021-04-05 07:55:08)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Obyczaj lania wodą zwany też śmigusem dyngusem ma w Polsce długą tradycję. Podobno przywędrował na nasze ziemie wraz z niemieckimi osiedleńcami, ale brak co do tego pewności.
Zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą nawiązuje do pogaństwa, gdy związane było to z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i odnawianiem zdolności ziemi do rodzenia. Chrześcijanie zaczęli go również tłumaczyć jako symbol oczyszczenia.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych określany jest również jako śmigus-dyngus. W przeszłości były to dwa odrębne święta – Śmigus i Dyngus. Wraz z upływem lat nastąpiła unifikacja. Śmigus związany był z obrzędem polegającym na biciu się gałązkami lub witkami wierzbowymi, natomiast Dyngus charakteryzował się oblewaniem wodą innych osób. Był to rodzaj umownej kary za nieotrzymanie przez kolędników datków w trakcie odwiedzania kolejnych domostw. Najczęściej oblewane były panny, gdyż Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa i w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątku. Ten zwyczaj jest bardzo popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami.

Lany poniedziałek należy traktować jak dobrą zabawę w gronie najbliższych osób. Pamiętajmy, że oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, to chuligański wybryk a nie tradycja i możemy za to ponieść konsekwencje. Może się tak stać w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.

Policjanci przypominają, że wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu, mandat karny może wynieść nawet do 500 złotych. Warto pamiętać, że za zachowanie dzieci w Lany poniedziałek wszelkie konsekwencje finansowe poniosą rodzice lub prawni opiekunowie.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B