Fotowoltaika i pompa ciepła - idealne połączenie

2021-04-03 07:20:24 (ost. akt: 2021-04-07 09:08:59)   Artykuł sponsorowany
Czy może być coś lepszego od fotowoltaiki? Owszem, połączenie instalacji PV i pompy ciepła, który zwraca się jeszcze szybciej, oferuje całkowitą niezależność od podwyżek cen wszystkich paliw i stwarza możliwość całkowitej samowystarczalności. Co więcej, jest to połączenie dające nie tylko oszczędności, ale również wymierne korzyści dla środowiska.

Zakres usług


Oferujemy sprzedaż, dostawę, montaż oraz serwis pomp ciepła z przeznaczeniem do budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w chłodnictwie oraz stosowne certyfikaty wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, jak również autoryzację ze strony wybranych producentów, w tym m.in. firmy Panasonic, upoważniającą nas do montażu oraz uruchamiania oferowanych urządzeń.

Wybierając źródło ciepła warto pamiętać, że ponad 60% kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Wiedząc o tym, bardzo często, szukając bezobsługowego i taniego w eksploatacji ogrzewania wybór pada na zastosowanie pompy ciepła. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie niezawodnie pracować przez kilkanaście lat. Jest to prawidłowy wybór, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają - z roku na rok są coraz wyższe i można zakładać, że ich cena będzie rosła.

Najważniejsze zalety zastosowania pompy ciepła:


• pompa ciepła może służyć jako wyłączne źródło ciepła (pracuje nawet przy -28 C) do ogrzewania budynku, jak również może współpracować z innymi źródłami ciepła (piec gazowy, kominek z płszczem etc.)
• pompa ciepła to jedne z najniższych kosztów eksploatacji wśród wszystkich źródeł ciepła, dodatkowo nie wymagające obsługi
• obniża koszty budowy domu – stawiając na pompę ciepła nie potrzebujemy komina, kotłowni oraz przestrzenia do magazynowania opału itp.
• pompa ciepła to urządzenie, które poza ogrzewaniem budynku zapewni także ciepłą wodę użytkową
• nie tracisz czasu na szukanie paliwa w atrakcyjnej cenie oraz organizację jego dostawy
• długa żywotność pompy ciepła, wynosząca około 20 lat
• pompa ciepła jest nowoczesnym oraz przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła
• pompa ciepła z powodzeniem może chłodzić pomieszczenia w lecie
Pompa ciepła jako źródło oszczędności
Wybierając pompę ciepła oraz uzupełniając ją instalacją fotowoltaiczną możemy założyć, że poza wydatkiem inwestycyjnym przestaniemy ponosić koszty związane z ogrzewaniem domu oraz ciepłej wody użytkowej, tym samym staniemy się obojętni na kolejne podwyżki cen energii elektrycznej, które są pewne.

Dlaczego więc nie pójść o krok dalej i jeszcze bardziej zwiększyć swoją niezależność?


Zeroemisyjna energia dla konsumenta - fotowoltaika
Wystarczy samemu wyprodukować prąd, zwłaszcza że codziennie masz dostęp do darmowego, niewyczerpalnego jego źródła, jakim jest słońce. Gdy jego promienie padają na zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne, wywołują tzw. zjawisko fotoelektryczne – poruszają elektrony w krzemowych płytkach ogniw fotowoltaicznych, co z kolei wywołuje przepływ prądu stałego. Ten jest konwertowany w falowniku na prąd zmienny, który to zasila urządzenia w Twoim domu (np. pompę ciepła).

Jeżeli zainstalujesz wystarczającą liczbę paneli fotowoltaicznych, nadwyżka prądu może być tak duża, że osiągniesz zerowy bilans roczny energii elektrycznej – oznacza to całkowitą niezależność od zewnętrznych dostawców.
Opłacalność fotowoltaiki wynika już z samej definicji tego źródła energii. Z racji tego, że należy ono do OZE, jego zasoby nie wyczerpują się, co z kolei oznacza, że osoby z niego korzystające nie są uzależnione od nieustannie wahających się cen rynkowych – co jest utrapieniem osób korzystających z wyczerpalnych źródeł energii, takich jak np. węgiel.

Fotowoltaika ma przewagę jednak nie tylko nad tradycyjnymi źródłami energii, ale również nad innymi źródłami OZE. Dlaczego? Ponieważ przepływ energii słonecznej jest zrównoważony i korzystny dla ludzi z punktu widzenia ekonomii – w lato, kiedy dociera do ziemi ogromna ilość energii słonecznej, a my więcej czasu spędzamy na zewnątrz, a także – ze względu na dłuższy dzień – wykorzystujemy mniejszą ilość prądu, tworzą się nadwyżki energii. Prosument może je przesłać do zakładu energetycznego i wykorzystać w czasie, kiedy zapotrzebowanie na elektryczność jest większe, a ilość światła słonecznego mniejsza – czyli w miesiącach jesienno-zimowych. Gospodarowanie energią słoneczną jest zatem zgodne z cyklem przemian w naturze, co ma swój niewątpliwy walor ekonomiczny.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5