Zegar na kościelnej wieży znów będzie odmierzał czas

2021-03-05 15:21:06(ost. akt: 2021-03-05 16:09:03)

Autor zdjęcia: UM Pisz

Zegar na wieży to nieodłączny element jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków w gminie Pisz – kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Czas odcisnął piętno na wysłużonym, bo pochodzącym z 1899 r. zegarze. W rezultacie, część z nas może nie pamiętać, kiedy czasomierz wskazywał aktualną godzinę. Wkrótce to się zmieni, bo urządzenie zyska nowe życie.
Zielone światło do rozpoczęcia renowacji dała zgoda konserwatora, która jest wymagana przy każdorazowym remoncie obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Do pełni szczęścia brakowało środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych.

Z pomocą przyszła Gmina Pisz, która na ten cel przekazała 85 tys. zł. Przysłowiową „kropką nad i” było podpisanie umowy na dofinansowanie przedsięwzięcia. Dokument podpisali, w obecności burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego, wiceburmistrz Janusz Puchalski oraz ks. prałat Wojciech Kalinowski, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.


Zakres prac, jakie będą przeprowadzone zakłada m.in. oczyszczenie wszystkich elementów zegara, uzupełnienie ubytków w panewkach, konserwację wskazówek zegara, oczyszczenie płyt, usunięcie fizycznych uszkodzeń, antykorozyjne malowanie tarcz, założenie nowego, bezpiecznego olinowania i ponowny montaż mechanizmu zegarowego wraz z systemem pędni, przekładniami i wskazówkami na wieży.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w maju zegar ponownie będzie odmierzał czas z wieży kościelnej.


Z kart historii
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu to najstarsza miejska parafia. Została erygowana zaraz po II wojnie światowej, w 1946r.
Funkcję kościoła parafialnego pełni kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który do końca 1945 r. był własnością ewangelików. Pierwszy kościół jaki stanął w Piszu, pochodził z wieku XV. Wzmianki o nim są datowane na 1449 r. W tym okresie kościół należał do katolików. Sytuacja uległa jednak zmianie w XVI w., w okresie szerzącej się reformacji. Wtedy świątynia przeszła w ręce luteranów. Wpływ reformacji w tym okresie był bardzo duży. W celu zyskania większej liczby protestanckich wiernych do Pisza oddelegowano Marcina Glossa, który miał się tym zająć. Wygląd pierwotnego kościoła nie jest znany historykom. 21 listopada 1694 r., gdy odbywał się pogrzeb niejakiego Simmeringa, doszło do wybuchu pożaru. Ogień zapłonął od pogrzebowych świec. Kościół doszczętnie spłonął. Pozostałe kompleksy kościelne nie ucierpiały tak znacząco. Wkrótce przystąpiono do odbudowy świątyni. Nowy kościół powstał jeszcze na początku wieku XVII. W I poł. XIX w. dokonano jego przebudowy. Ołtarz główny świątyni pochodzi z końca XVI w. Jego renowacji dokonano w 1696 r. Ambonę pochodzącą z roku 1701 wykonano w stylu barokowym. Część wyposażenia kościoła pochodzi z XVII w., m.in.: chrzcielnica, krucyfiks, pelikan. Kościelna wieża św. Jana jest najstarszym zabytkiem Pisza. W mieście nie zachowało się zbyt wiele obiektów zabytkowych przez wzgląd na pożary, które latami nawiedzały miejscowość. Pożar z 1694 r. po części zniszczył wieżę kościelną, jednakże została ona wkrótce odbudowana i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. Wieża jest trójkondygnacyjna, murowana. Obiekt został ponadto otynkowany. Dach budowli ma postać namiotową. Na wieży umieszczono zegar oraz krzyż, który jest datowany na 1739 r.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5