Minął rok... O tym pisaliśmy w 2020 (część II)

2021-01-03 08:00:00(ost. akt: 2021-01-03 06:30:37)
Śluza Guzianka II

Śluza Guzianka II

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Czym żyli mieszkańcy powiatu piskiego? O tym mogliście poczytać na naszych łamach, zarówno co tydzień (w każdy piątek) w papierowym wydaniu Gazety Piskiej, jak i na co dzień na naszej stronie www.pisz.wm.pl oraz Fb Gazety Piskiej.
CZERWIEC
To był wyczekiwany prezent na wakacje. Oddana do użytku nowa śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany, jest pierwszą śluzą wybudowaną na Mazurach od kilkudziesięciu lat. Hydrobudowa powstała we współpracy Wód Polskich z gminami mazurskimi i marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Jej budowa trwała blisko 2 lata - rozpoczęła się w październiku 2018 r., a zakończyła 29 maja br. W ciągu tygodnia od uruchomienia śluzy przepłynęło przez nią ponad 1000 jednostek. Inwestycja kosztowała 38,6 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyniosło 23,1 mln złotych. Oddanie do użytkowania śluzy Guzianka II zakończyło pierwszy etap inwestycji w drogi wodne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

LIPIEC
Wygrał Andrzej Duda. To były wyjątkowe wybory, bo obowiązywał reżim sanitarny. Po raz pierwszy można było również głosować korespondencyjnie. Druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w niedzielę (12 lipca). W powiecie piskim zwyciężył Andrzej Duda, na którego głos oddało 54,00% wyborców, na Rafała Trzaskowskiego głosowało 46,00% wyborców. Tylko w gminie Ruciane-Nida mieszkańcy postawili na Rafała Trzaskowskiego, w pozostałych gminach — Białej Piskiej, Orzyszu i Piszu na Andrzeja Dudę. Frekwencja w powiecie piskim wyniosła 60,77%.


SIERPIEŃ
Na tę imprezę co roku czeka młode pokolenie piszan. Wtedy Pisz staje się stolicą polskiego hip-hopu. Dwudniowa (31 lipca -1 sierpnia), czwarta już edycja imprezy, podobnie jak trzy poprzednie, rozgrzała publiczność. Młodzi piszanie bardzo dobrze bawili się przy ostrych rytmach — na scenie Amfiteatru Piskiego Domu Kultury rządził rap.


WRZESIEŃ
Zaszczyt organizacji Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa spoczął w tym roku na Orzyszu. Lista znanych i cenionych na Warmii i Mazurach osób, które stawiły się w Orzyszu 11 września, była długa. Uroczystość swą obecnością uświetnili m.in. posłowie RP: Urszula Pasławska oraz Jerzy Małecki. Nie zabrakło Gustawa Marka Brzezina (marszałka województwa warmińsko-mazurskiego) Andrzeja Nowickiego i Marka Wysockiego (starosta i wicestarosta powiatu piskiego), wójtów i burmistrzów okolicznych gmin oraz miast, którym towarzyszyły dziesiątki radnych, lokalnych działaczy oraz przedstawicieli ośrodków oświatowo-kulturalnych z najróżniejszych stron regionu.


PAŹDZIERNIK
Podczas XXI sesji Rady Miejskiej w Piszu dr Stanisławowi Rumińskiemu został nadany tytuł „Zasłużony dla miasta Pisz”. Wszyscy radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Stanisław Rumiński, doktor nauk medycznych i doktor medycyny naturalnej, absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku, tajniki sztuki medycznej zdobywał u boku dr. Władysława Klementowskiego. Jest autorem prawie 100 publikacji naukowych. Dotychczas tytuł „Zasłużony dla miasta Pisz” otrzymali Mieczysław Rak, Jerzy Krzywoszewski, Mira Kreska oraz Fabryka Sklejka-Pisz.S.A.

LISTOPAD
Jerzy Małecki (PiS), poseł na Sejm RP został powołany na Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego kandydaturę przedstawił poseł Robert Telus, została ona przyjęta przez Komisję jednogłośnie.— Rolnictwo to bliska mi dziedzina. Od początku mojej pracy sejmowej poświęcałem się pracy w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pochodzę z rodziny rolniczej, znam problemy polskiego rolnictwa i chcę je rozwiązywać z korzyścią dla rolników — oświadczył poseł Małecki.


GRUDZIEŃ
Po czterech latach starań są nareszcie pieniądze na realizację projektu nowej wystawy stałej w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Szykuje się wydarzenie na skalę nie tylko regionu, bo dotychczasowa wystawa w muzeum ma aż 40 lat. Wszystko dzięki pozyskanym środkom przez Powiat Piski, który jest liderem projektu realizowanego wspólnie z litewskim Partnerem - Gimnazjum rejonu Alytus w Butrimonysie i otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska. Po stronie Powiatu Piskiego koszt tego projektu to 484 751, 72 euro, wkład własny stanowi 15% kosztów a całkowity koszt projektu to 746 161,24 euro.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kostuch #3034882 | 81.15.*.* 6 sty 2021 15:43

  listopad, przecież jakiś tam Małecki, że został zastępcą przewodniczącego komisji to nie jest wydarzenie piskie. Tylko warszawskie. Dla Pisza to małecki tu nic w tym kierunku nie zrobił. Dziadostwo i tyle . Ile wam Małecki płaci za propagandę sukcesu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. cccccooooooooooooo? #3033488 | 81.15.*.* 4 sty 2021 15:22

  jeszcze o cieciumałeckim we wrzesniu? aj waj, co za gazecina dno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. ROZBAWIONY #3033144 | 81.15.*.* 4 sty 2021 08:33

  no nie .. szok jakieś uświetnienie i spotkanie posłą małeckiego we WRZEŚNIU, JA OSOBIŚCIE BYM PRZYPOMNIAŁ CZYTELNIKOM, ŻE W PISZU ROZPOCZEŁA SIĘ PRZEZ BURMISTRZA a. SZYMBORSKIEGO PARKU NAD RZEKĄ PISĄ, NOWE ALEJKI, NOWE OŚWIETLENIE, ZAPEWNE NA WIOSNĘ BĘDĄ NASADZENIA DRZEW KWIATÓW MOŻE ITD. NO POPROSTU MAŁECKI CZY TAM TEN PIS MUSI PŁACIĆ GAZETCE JAKĄŚ FORSĘ, ŻE O NICH TAK NAM WSZYSTKIM PRZYPOMINACIE, ZRESZTĄ BEZ POTRZEBY, BO ŻADNYCH DOKONAŃ TU NIE WIDZĘ, TYLKO BANKIET JAKIŚ BYŁ W ORZYSZU, POPILI, POŻARLI I POGADALI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. ... #3032848 | 81.15.*.* 3 sty 2021 16:15

  wYBÓR TYCH WIADOMOŚCI JEST ŻENUJĄCY.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 5. P I SZ A N I N 2021 #3032836 | 81.15.*.* 3 sty 2021 15:57

  Gazeta Piska - Portal informacyjny z Pisza i okolic. Znajdziesz tu informacje,.... uch ha ha hi , no zalamka k....a o Małeckim to są informacje po pierwsze z Warszawy, z partii kcpzprpis że został tam jakimś przewodniczącym głupich kroków. Wydarzeniem i informacją z Pisza bym zamieścił, że na jesieni rozpoczęto ogromną inwestycję przez burmistrza Andrzeja Szymborskiego a mianowicie przebudowę Piskiego Domu Kultury i pozyskanie na ten cel przez Panią z PDK i burmistrza aż 8 milionów zł z UE. Nieprawdaż Pani redaktor Naczelna Gazety P....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5