Są pieniądze, będzie nowa wystawa!

2020-12-14 10:00:00(ost. akt: 2020-12-14 10:23:34)

Autor zdjęcia: Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

KULTURA || Nareszcie, po czterech latach starań, są pieniądze na realizację projektu nowej wystawy stałej w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Szykuje się wydarzenie na skalę nie tylko regionu, bo dotychczasowa wystawa w muzeum ma aż 40 lat.
Powiat Piski jako lider projektu realizowanego wspólnie z litewskim Partnerem - Gimnazjum rejonu Alytus w Butrimonysie - otrzyma dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska.

Po stronie Powiatu Piskiego koszt tego projektu to 484 751, 72 euro, wkład własny stanowi 15% kosztów a całkowity koszt projektu to 746 161,24 euro. Po stronie litewskiej część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne.

Dzięki pozyskanym przez Powiat Piski środkom doczekamy się wreszcie wystawy na miarę naszych czasów, która spełni obecne standardy wystawiennicze i oczekiwania zwiedzających muzeum w Praniu. Tak zwana średnia żywotność stałej wystawy muzealnej wynosi 25 lat, a dotychczasowa wystawa w prańskim muzeum zaprojektowana została z okazji jego powstania, tj. w 1980 r. i ma już 40 lat. Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu czeka więc prawdziwa rewolucja.

Kompromis między tradycją a nowoczesnością

Przypomnijmy. Scenariusz nowej wystawy w Muzeum K.I.Gałczyńskiego powstał przed pięciu laty. Jego autorami są Zbigniew Fałtynowicz i Wojciech Kass, zaś wstępny projekt koncepcyjny, jak i projekt wykonawczy z kosztorysem wykonała firma Govenlock Studio z Warszawy, współpracująca z najlepszymi polskimi muzeami (np. Łazienkami i Zamkiem Królewskim w Warszawie).

W grudniu 2016 roku podczas sesji Rady Powiatu Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu, uzasadniał konieczność przeprowadzenia zmian a Żaneta i Jacek Govenlockowie przedstawili radnym wizualizację multimedialną (w programie 3D), makietę wystawy oraz opowiedzieli o jej założeniach.

— Przez ten czas (od 1980 roku, tj. momentu powstania muzeum - przyp.red.) standardy wystawiennicze i oczekiwania zwiedzających bardzo się zmieniły. Dlatego opracowano scenariusz nowej wystawy — mówił w grudniu 2016 r., podczas sesji Rady Powiatu, Wojciech Kass.

— Nowa wystawa jest kompromisem między nowoczesnością a tradycją: pojawiają się na niej multimedia i nowoczesna technologia, ale w rozsądnych proporcjach, tak by nie zatracić klimatu leśniczówki.

Jak wówczas mówił Wojciech Kass, nadal najważniejsze w prańskim muzeum będą oryginalne przedmioty należące do Gałczyńskiego, w tym książki które były jego własnością. Cenna biblioteka licząca 370 woluminów wymaga jednak konserwacji przed realizacją nowej wystawy, co jest kolejnym trudnym organizacyjnie i finansowo wyzwaniem przed którym stoją muzealnicy z Prania.



Nowa wystawa będzie obejmowała pięć pokoi leśniczówki w dotychczasowym układzie, ale dodatkowo obejmie sień muzeum i werandę.

Pierwsza sala będzie poświęcona pobytom Gałczyńskiego w Praniu i utworom, które tu powstały, druga będzie miała charakter biograficzny, w trzeciej sali nazywanej „teatralną” będzie można zapoznać się z przedstawieniami utworów Gałczyńskiego na scenach teatralnych, czwarta sala poświęcona będzie muzycznym inspiracjom poety a piąta opowie o rodzinie Gałczyńskich: Zielonym Konstantym i Srebrnej Natalii i ich córce Kirze oraz o dokonaniach twórczych każdego z nich. W Sali teatralnej przewidziano projekcję filmów, a w „muzycznej” - stanowiska odsłuchowe, gdzie zwiedzający będą mogli posłuchać utworów muzyki klasycznej, które lubił poeta i opisywał w swoich wierszach oraz piosenek, które powstawały do tekstów Gałczyńskiego.
Wiele skrytek i schowków z dodatkowymi materiałami: szufladek, otwieranych pudełek, szczelin zaprojektowano z myślą o bardziej dociekliwych turystach. Zwiedzających będzie żegnała figura św. Ildefonsa, która wreszcie będzie mogła zostać wyeksponowana w odpowiednich warunkach. XVII wieczna rzeźba przybyła do Prania z Portugalii w spadku po pisarce Marii Danilewicz-Zielińskiej.

Przy okazji realizacji wystawy mają też powstać dwa stanowiska multimedialne w otoczeniu leśniczówki: na ławeczce z widokiem na jezioro Nidzkie będzie można posłuchać opowieści Kiry Gałczyńskiej o tym, jak rodzina Gałczyńskich przypłynęła łódką z leśniczym na pierwszy pobyt w Praniu, na drugim stanowisku dźwiękowym posłuchać będzie można poezji Gałczyńskiego w wykonaniu aktorów i autora.

W grudniu 2016 roku pisaliśmy na naszych łamach: „Trudno przewidzieć kiedy nastąpi otwarcie nowej wystawy. Będzie to zależało od możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację, a te nie są małe – ok. 460 tys. zł netto.”

Dziś, dzięki pozyskanym przez Powiat Piski środkom wizja realizacji powyższych planów jest coraz bardziej realna. Cieszą się stojący przed nowym wyzwaniem prańscy muzealnicy.

— Ależ wiadomość na koniec roku, w którym muzeum w Praniu obchodzi przecież 40-lecie powstania‼️ Dziękujemy za wsparcie pracownikom Powiatu Piskiego, panu staroście Andrzejowi Nowickiemu a przede wszystkim pani Anecie Ofman, która przygotowała wniosek — czytamy na fanpage Leśniczówki Pranie.

Elżbieta Żywczyk



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B