Burmistrz: Koronawirus nie zatrzymał naszych inwestycji

2020-12-03 08:00:00(ost. akt: 2020-12-03 06:29:10)

Autor zdjęcia: Archiwum

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie w sposób jakiego nie doświadczyliśmy od dawna. Pandemia wpłynęła na nasze codzienne zachowania, funkcjonowaniu wielu branż gospodarki, ale także odcisnęła piętno na działalności samorządu. Podobnie jak w przypadku wielu gmin w całej Polsce, problemy nie ominęły także naszego miasta. W efekcie zmniejszonych wpływów do budżetu, wprowadzony plan oszczędnościowy zmusił nas do zrewidowania dotychczasowych działań podejmowanych między innymi w zakresie promocji.
Dobiegający powoli końca rok jest szczególny, bo pozbawionym najważniejszych wydarzeń i imprez, które od kilku lat stanowiły poważny punkt w kalendarzu imprez Warmii i Mazur, a nierzadko także tych o znaczeniu ogólnopolskim.

Z wielkim bólem serca podjęliśmy decyzję o odwołaniu czwartej edycji Walki Czołgów, która w poprzednich latach gromadziła na poligonie w Orzyszu kilkadziesiąt tysięcy widzów i mającej niezwykłe znaczenie w budowaniu promocji miasta opartej na haśle Orzysz – Wojskowa Stolica Polski. Niełatwą decyzją była także rezygnacja z organizacji jubileuszowej, dziesiątej odsłony Biegu Tygrysa, który, jak pokazały poprzednie edycje, pokonywał kolejne frekwencyjne szczeble.

2020 rok jest także pierwszym od kilkudziesięciu lat bez obchodzonego corocznie święta miasta, czyli Dni Orzysza, podczas których planowaliśmy dla mieszkańców i turystów koncert Zenona Martyniuka.

Te i inne mniejsze imprezy, których organizacji byliśmy zmuszeni zaniechać, nie spowodowały jednak zaprzestania podejmowanych przez samorząd działań promocyjnych. Wykorzystując ten czas postanowiliśmy nasze główne atuty zobrazować w postaci murali, będących nie tylko kolejnym elementem dekoracyjnym coraz piękniejszego centrum miasta, ale także niosącymi za sobą pewne przesłania.

Nowy blask zyskał wykonany kilka lat wcześniej mural przy Centrum Informacji Turystycznej, przedstawiający Orzysz jako Wojskową Stolicę Polski, będący jednocześnie podziękowaniem dla współpracujących z nami jednostek wojskowych. Nowością jest natomiast mural wykonany na szczytowej ścianie budynku przy ul. Rynek 4, ukazujący światło pamięci, z której wyłania się postać marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Nawiązuje on do 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, będąc jednocześnie, obok pomnika „1920”, jednym z ważniejszych elementów patriotycznego skweru. W najbliższym czasie plac wokół pomnika przejdzie dalszą metamorfozę, na którą środki w funduszy europejskich pozyskało Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

Orzysz to nie tylko jednak Wojskowa Stolica Polski. Funkcjonujące od lat hasło „Orzysz Naturalnie” będące elementem głównego loga promocyjnego gminy, w najbliższym czasie zyska również dedykowany sobie mural, ukazujący Orzysz jako miejsce nadal dziewicze przyrodniczo. Swoje miejsce na jednym z budynków znajdzie także obraz związany z tematyką wędkarską i promujący markę turystyczną Orzysz – Wędkarskie Serce Mazur, jako miejsce przyjazne wędkarzom, w którym Orzysz odnalazł także sposób na wykorzystanie waloru obecności jeziora w sąsiedztwie miasta.

Mieszkańcy naszej gminy przykładają dużą uwagę do tego, aby nasze miasto nie zatraciło walorów miasta wkomponowanego w mazurską zieleń. Zdarza się, że nowe inwestycje wymagają uporządkowania istniejącego stanu zieleni. Niestety czasami wiąże się to również z koniecznością wycinki kilku drzew, ale zawsze przyjmujemy na siebie zobowiązanie nasadzenia w zamian kilkudziesięciu nowych.

W 2021 roku startujemy z wieloletnim projektem na razie pod roboczą nazwą „Orzysz Zielone Płuca Mazur”. Celem projektu jest systematyczne nasadzanie drzew w przestrzeni miasta, szczególnie wymagających rewitalizacji lub w miejscach przestrzeni miejskiej zapuszczonych i zaniedbanych. Po konsultacjach z leśnikami i instytucjami z obszaru ochrony środowiska ustaliliśmy, że będą to rodzime gatunki drzew dla naszego regionu (miododajne: lipa i akacja, dąb, brzoza i sosna).

W proces chcemy włączyć naszych lokalnych aktywistów z zakresu ochrony przyrody, Radę Seniorów, młodzież, osoby prowadzące zdrowy, sportowy tryb życia. Pierwszą tego typu akcję w ramach zazieleniania Orzysza rozpoczynamy w styczniu 2021 roku połączoną z oddaniem inwestycji przebudowy skweru przy pomniku „1920”. Zapraszamy osoby chętne to udziału w naszej akcji.
Zbigniew Włodkowski, burmistrz OrzyszaKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kasyno w Bemowie #3016673 | 212.244.*.* 6 gru 2020 09:51

  splunęło niestety w skutek zaniedbań wojska ameryka ma jeden obiekt mniej

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Andy #3015963 | 10.10.*.* 4 gru 2020 10:52

  Za 10 lat jak wymra emeryci,wrony nad Orzyszem beda zawracac.Tu jest potrzebny gospodarz.Latem 2 miesiace i po imprezie.Brak dla mlodych przyszlosci-pracy-emigracja.Orzysz sie wyludnia,nie bedzie duzo kasy w budzecie,nie bedzie imprez,ktorymi wladze sie bawia,poki sa u wladzy.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. GM #3015674 | 10.10.*.* 3 gru 2020 14:34

  Orzysz i tak jest GOŁY. Park wygląda jak wybieg dla psów. Dawno trzeba było już zmodernizować ten bardzo ważny PLAC. Miejmy nadzieję, że oprócz drzew Pana Pszółka pojawią się też na tym placu drzewa gminne. Pomysł i projekt , jak najbardziej pozytywny. Powodzenia z szybką realizacją. Pozdrawiam.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5