Rząd zapowiedział zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

2020-10-13 10:15:00(ost. akt: 2020-10-13 10:30:10)

Autor zdjęcia: twitter.com/PremierRP

PRAWO || Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Puda podczas konferencji prasowej przedstawili zmiany, jakie zostały zaproponowane do ustawy o ochronie zwierząt, tzw. piątki dla zwierząt.
Na poniedziałkowej (12 października) konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd po "bardzo szerokich konsultacjach" chce zaproponować zmiany do nowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że zmiany te odpowiadają na postulaty środowisk rolników.

— Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie. Przygotowujemy ustawę w taki sposób aby jednocześnie odpowiadała na potrzeby humanitarnego traktowania zwierząt ale także dbania o polskich rolników. Chcemy znaleźć złoty środek — mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

— My wychodząc naprzeciw ludziom, którzy dbają o zwierzęta chcemy zaproponować rozwiązania które wzmocnią potencjał gospodarczy rolników — powiedział.

Według premiera cała piątka dla zwierząt to krok cywilizacyjny, który jest nieuchronny.

—Miarą rozwoju cywilizacyjnego jest nie tylko podnoszenie dobrobytu, podnoszenie dochodów, zarobków - to przede wszystkim - ale także nasza wrażliwość na otaczający nas świat; przede wszystkim na drugiego człowieka, ale także na przyrodę, na środowisko naturalne (...). także na zwierzęta. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza i powinniśmy kształtować warunki hodowli w taki sposób, żeby z jednej strony ulżyć cierpieniu zwierząt, z drugiej strony, by wspierać polskie rolnictwo w rozwoju" — mówił szef rządu.

Proponowane przez rząd zmiany w ustawie o ochronie zwierząt dotyczą:

* Powołania państwowej inspekcji ochrony zwierząt – Inspekcja jako jedyna będzie miała prawo weryfikowania traktowania zwierząt. Prawo do kontroli będą mieli wyłącznie powołani eksperci inspekcji.
* Przesunięcia wejścia w życie przepisów dot. uboju rytualnego i farm futerkowych na 01.01.2022
* Systemu odszkodowań dla branży rolnej – pomoc otrzymają przedsiębiorcy i rolnicy, którzy poniosą największe straty.
* Dopuszczenie uboju rytualnego w przypadku drobiu – Ubój rytualny drobiu zostaje dopuszczony, gdyż drobiarze nie maja takich dofinansowań jak hodowcy bydła.

Głos podczas konferencji również zabrał Grzegorz Puda, nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi:

— Ponad 70 % społeczeństwa popiera zakaz hodowli zwierząt na futra, a większość społeczeństwa sprzeciwia się uboju rytualnemu. Poprawki nasze uwzględniają głosy rolników, z którymi udało nam się spotkać – podsumował.

Obecnie nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pracuje Senat. W trakcie posiedzeń senackich komisji ustawodawczej oraz rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zapewnił, że pełny kształt ustawy zostanie zaprezentowany na kolejnym posiedzeniu rządu.

oprac.Elżbieta Żywczyk



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B