Europejskie Dni Dziedzictwa w Orzyszu
2020-09-03 07:30:00(ost. akt: 2020-09-14 09:23:57)
NASZ PATRONAT|| Tegoroczna Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Orzyszu. Uroczystości obchodzone pod hasłem „Moja Droga” pięknie wpisują się w ważne dla miasta wydarzenie, którym jest 295. rocznica nadania praw miejskich.
Europejskie Dni Dziedzictwa zainaugurowane zostaną już za tydzień — w piątek, 11 września. Podczas głównych uroczystości w orzyskim Ratuszu posłuchamy m.in. wykładu prof. Zbigniewa Chojnowskiego pt. „Nasze europejskie drogi w czasie i przestrzeni”. Odbędzie się także nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Orzysz” wraz z odsłonięciem galerii „Zasłużony dla Gminy Orzysz". Zostaną również udostępnione do zwiedzania ważne miejsca kultury - Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu oraz „Polana Kultury” w Orzyszu. Szczegółowy program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Orzyszu publikujemy poniżej.
Orzysz — urokliwe mazurskie miasto z ciekawą historią sięgającą swymi korzeniami blisko 600 lat wstecz. Ta ulokowana w 1443 roku na prawie chełmińskim mała wieś czynszowa, przed 295. laty, a dokładnie 3 marca 1725 roku, wstąpiła w poczet miejscowości, które mogą dumnie nazywać się miastem
Gmina Orzysz położona w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie piskim, zajmuje powierzchnię 363,49 km2. W samym Orzyszu krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa 63 oraz 16. Zachodnią granicę gminy stanowią brzegi największego w Polsce jeziora Śniardwy, zwanego "Mazurskim Morzem", natomiast od wschodu jeziora: Wylewy, Druglin i Lipińskie. Na terenie gminy Orzysz leży ponad 20 jezior malowniczo wkomponowanych w krajobraz leśny, stanowiący ponad 40% jej powierzchni.
Pod koniec XIX wieku pod Orzyszem został założony poligon a miejscowość tym samym związała swoje losy z wojskiem. Mariaż ten, pomimo wielu zawirowań historycznych trwa po dziś dzień. Bazując na historii i obecności wojska, lokalizacji poligonu, na którym ćwiczą tysiące żołnierzy, w tym wojska sojusznicze NATO (Amerykanie, Chorwaci, Brytyjczycy oraz Rumuni) od 2015r. miasto skutecznie buduje swoją markę: Orzysz Wojskowa Stolica Polski.
Owocna współpraca z wojskiem pozwala na kreowanie pozytywnego wizerunku miasta i samego wojska, które chętnie angażuje się w realizowane przez gminę projekty. Dzięki wsparciu armii organizowanych jest tu szereg wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym i międzynarodowym, m.in.: bezprecedensowa Walkę Czołgów - pokaz wyszkolenia wojskowego odbywający się na poligonie, z udziałem 40 tys. widzów, Bieg Tygrysa, Garnizonowe Święto Wojska Polskiego, Przegląd Piosenki Wojskowej i Patriotycznej, czy inscenizacja historyczna – Orzysz 1920 prezentująca wydarzenia z okresu kiedy to miasto stało się „świadkiem” wojny polsko-bolszewickiej, a na terenie orzyskiej jednostki internowani byli polscy żołnierze i cywile.
W militarny klimat wpisuje się także Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej. Instytucja ta otworzyła swoje podwoje 10 listopada 2015 roku. Jej celem jest upowszechnianie i pielęgnowanie historii Ziemi Orzyskiej, w tym przede wszystkim - małego mazurskiego miasteczka leżącego przy ogromnym poligonie wojskowym. Siedziba muzeum mieści się w kamienicy z początku XX wieku, a znaleźć w niej można informacje na temat ciekawej, często burzliwej historii Orzysza i okolic.
Oglądając makietę unikatowej osady nawodnej można prześledzić najdawniejsze dzieje tych terenów, by następnie, w innych salach podróżować w czasie do okresów bardziej współczesnych.
Orzyskie muzeum to miejsce wypełnione duchem miasta, gdzie można zaznajomić się z wiadomościami na temat rozwoju garnizonu wojskowego, z którym Orzysz związał swoje losy. To punkt na mapie Ziemi Orzyskiej, gdzie powinni zawitać wszyscy ciekawi poznania historii i dziedzictwa tego urokliwego mazurskiego miasta.
Jezioro Śniardwy, które znajduje się na terenie Gminy Orzysz to fragment Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich determinujący rozwój turystyki wodnej. Z kolei okolice zasobnego w ryby jeziora Orzysz pozwalają na rozwój wędkarstwa. Dzięki organizacji ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeń wędkarskich, np. Grand Prix Polski, Mistrzostwa Polski czy cykl zawodów Garmin Fishing Leauge miasto skutecznie promuje nową markę pn.: „Orzysz Wędkarskie Serce Mazur”,która przyciąga miłośników przyrody i amatorów spędzania wolnego czasu w bliskości z naturą.
Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa Ratusz Miejski w Orzyszu 11 września 2020 r. Program: 11.00 Powitanie gości przez Zbigniewa Włodkowskiego Burmistrza Orzysza; 11.05 Otwarcie nowej biblioteki „Polana Kultury”; 11.10 Wystąpienie Gustawa Marka Brzezina Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego; 11.20 Nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Orzysz”; 11.30 Wykład prof. Zbigniewa Chojnowskiego „ Nasze europejskie drogi w czasie i przestrzeni”; 12.00 Odsłonięcie galerii „Zasłużony dla Gminy Orzysz”; 12.15 Zwiedzanie Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu oraz „Polany Kultury w Orzyszu”; 12.45 Wyjazd do Bemowa Piskiego – zwiedzanie sali tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, spotkanie z Dowództwem Batalionowej Grupy Bojowej NATO, pokaz sprzętu wojskowego. Żołnierski poczęstunek. |
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która po raz pierwszy przystąpiła do akcji w 1993 roku. Jest to największy europejski projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają publiczności do zwiedzania zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez