Uratowali życie turystom, którzy wypadli z łódki

2020-06-15 12:22:23(ost. akt: 2020-06-15 22:04:45)
Łódź turystów

Łódź turystów

Autor zdjęcia: KPP Pisz

W piątek (12 czerwca) na jeziorze Orzysz służbę pełnił patrol mieszany składający się z policjanta z Komisariatu Policji w Orzyszu i dwóch ratowników wodnych ze Stowarzyszenia Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych.
To pierwsza taka służba będąca efektem porozumienia o współpracy podpisana w marcu tego roku przez Komendanta Powiatowego Policji w Piszu i Prezesa tego Stowarzyszania.

Już pierwsza wspólna służba na jeziorze Orzysz okazała się niezwykle potrzebna. Patrol składający się z policjanta i dwóch ratowników wodnych w odległości około 300 m od brzegu zauważył przewróconą łódź. Wokół niej było kilka osób w wodzie wołających o pomoc. Funkcjonariusze widząc to natychmiast podpłynęli. Okazało się, że do jeziora wpadło czterech mężczyzn, a ich łódź wędkarska bardzo szybko nabierała wody. Sytuacja była tym bardziej niebezpieczna, że żadna z osób nie miała na sobie kamizelki asekuracyjnej.

Patrol wyciągnął wszystkich mężczyzn z jeziora, a ich łódź zholował do brzegu. Byli to turyści z Warszawy w wieku od 20 do 30 lat. Bardzo przepraszali za swoje nieodpowiedzialne zachowanie oraz dziękowali za tak szybą pomoc i uratowanie im życia.

W ten sposób dzięki szybkiej i skutecznej interwencji nie doszło do tragedii. Policjanci i ratownicy wodni apelują do wszystkich, aby przestrzegali zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku wypoczywając na jeziorach. Przebywanie pod wpływam alkoholu (lub innych środków o podobnym działaniu) w wodzie i nad wodą jest niedopuszczalne oraz wysoce niebezpieczne. Brak kamizelki asekuracyjnej na sobie może skończyć się utonięciem. Nie zapominajmy o tym.

„Dziękujemy Panu Komendantowi Powiatowemu Policji w Piszu i Komendantowi Komisariatu Policji w Orzyszu za wsparcie – wierzymy, że wspólne patrole ratowników wodnych i policjantów pomogą poprawić bezpieczeństwo na jeziorze Orzysz i akwenach okolicznych”- tak podsumował pierwszą wspólną służbę Prezes Podwodnika.

KPP Pisz2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5