Nowa wystawa i Sad Poetów w Ogródku

2020-06-03 06:21:30 (ost. akt: 2020-06-03 09:24:57)
Muzeum Michała Kajki ponownie dostępne dla zwiedzających.

Muzeum Michała Kajki ponownie dostępne dla zwiedzających.

Autor zdjęcia: Muzeum im.Michała Kajki w Ogródku

Muzeum Michała Kajki ponownie dostępne dla zwiedzających. Na wszystkich, którzy w najbliższych tygodniach odwiedzą muzeum w Ogródku czeka nowa wystawa prac malarskich Agnieszki Komor. Równocześnie wystartował projekt tworzenia w sąsiedztwie Muzeum – Sadu Poetów.
Przełom maja i czerwca to nie tylko otwarcie instytucji kultury dla zwiedzających, po czasie ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa. Muzeum Michała Kajki w Ogródku czas zamknięcia dla turystów wykorzystało na przygotowania do sezonu letniego i rozpoczęło realizację nowych inicjatyw.

Wystawa prac Agnieszki Komor
— Do niebieskiego nieba dodać trochę słońca, otrzymamy zieloną przyrodę — mówi Agnieszka Komor. — Jednak najpierw namalowałam obrazy, a potem doszłam do takiego wniosku.

Zieleni i odcieni błękitu tym razem jest najwięcej. To już trzecia wystawa malarstwa autorstwa Agnieszki Komor w Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

— Te obrazy mnie zatrzymały, największą moją uwagę przykuło jezioro, jest taki spokój, od razu chce się tam być i patrzeć, to mnie zahipnotyzowało. Mlecze i łąka to radość, dzieciństwo, beztroska. Obraz o emocjach jest bardzo ciekawy, nigdy się nie znudzi i za każdym razem zobaczy się w nim coś nowego — mówi Jagoda, jedna z pierwszych osób, która miała okazję zwiedzić wystawę.

— Cieszy mnie taki odbiór, bo chodzi o to, aby zatrzymać się, spojrzeć na to, co jest tak oczywiste, na co często nie zwracamy większej uwagi — stwierdza autorka. — Michał Kajka opisywał naturę, piękne srebrzyste jeziora. Po części jego poezja zainspirowała mnie do skupienia się na przyrodzie, jesteśmy jej fragmentem. Po części obecny czas, w którym świat się zatrzymał.

Wystawa prezentuje siedem obrazów, autorka nie nadaje im tytułów, poza jednym. Jest to „Taniec emocji”, obraz uzupełnia krótkim wierszem, pod tym samym tytułem.
-
— Artystka uchwyciła w swych pracach wiosnę na Mazurach, jej soczyste zielenie  poprzetykane kolorowymi kwiatami, oddała pędzlem niebo i wodę tak wyjątkowe o tej porze roku. W pracach można odnaleźć też pewne bardziej zmysłowe elementy nawiązujące do kobiecej sylwetki oraz subtelnie pokazanych emocji — ocenia Paulina Pawłowska, graficzka.

— Często emocje są naszym motorem do działania. Aby nabrać dystansu, być może potrzebujemy kontemplacji z zielenią nad spokojnymi wodami jeziora – podsumowuje autorka.


Powstaje Sad Poetów
W 2018 r. rozpoczęto tworzenie Ogrodu Mazurskiego. W pierwszym etapie został opracowany projekt nasadzeń roślinności w ramach tworzenia ogrodu, z roślinnością typową dla regionu i obszaru północno-wschodniej Polski. W kolejnym etapie przystąpiono do zakupu roślin i ich nasadzeń, jak również zaaranżowania przestrzeni ogrodu.

— Wizja rozwoju Muzeum M. Kajki w Ogródku zakłada tworzenie miejsca spotkań wokół słowa i kultury mazurskiej, której jednym z najważniejszych reprezentantów był Michał Kajka - poeta z Ogródka — podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki.

— Dlatego oprócz aktywności edukacyjnych i społecznie angażujących, postanowiliśmy zadbać o krajobraz kulturowy naszego Muzeum i powrócić do tradycji przydomowych sadów — dodaje

Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją AgriNatura, w ramach działania „Pur Project – Sadzimy nowe sady dawnych odmian”. Jego celem jest ochrona i pomnażanie rolniczej bioróżnorodności, a w szczególności dawnych odmian drzew owocowych. Dzięki aktywności Fundacji w całej Polsce powstają tradycyjne sady, które pozwalają przetrwać dawnym odmianom drzew owocowych.

— Warto podkreślić, że badania wykonane przez SGGW wskazują, że jabłka  starych odmian w porównaniu z nowymi odmianami, charakteryzują  się wyższą zawartością związków biologicznie czynnych (m.in. witaminy C i polifenoli) oraz są cennym prozdrowotnym uzupełnienie codziennej diety. Warto też podkreślić, że tradycyjny sad jest niezwykłym ekosystemem, w którym panuje równowaga biologiczna, jest miejscem życia dla ptaków, drobnych ssaków i pożytecznych owadów. A wysokopienne drzewa są nie tylko ozdobą krajobrazu o każdej porze roku, ale pełnią wiele ważnych funkcji przyrodniczych m.in. chronią glebę przed erozją wietrzną i wodną. Tradycyjny sad to nasz podarunek dla przyszłych pokoleń, w podziękowaniu za podarunek, który otrzymaliśmy od naszych przodków — mówi Elżbieta Lenarczyk z Fundacji AgriNatura.

Muzeum im.Michała Kajki
w OgródkuCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (3 czerwca) wydaniu m.in.


Budynek po pożarze na razie nie nadaje się do zamieszkania. Dzień Dziecka w płomieniach
W Turzy Wielkiej dwóch chłopców bawiło się w garażu. Raptem pojawił się ogień, który szybko się rozprzestrzeniał.
Przeniósł się na dom mieszkalny. Dzieci z licznymi poparzeniami trafi ły do szpitala. Ten pożar to dramat czterech rodzin.

Uczniowie SP 13 w czasie pracy nad filmem Pokazują olsztyńskie korzenie
Tosia, Julianna, Michalina, Ania, Alicja, Iga i Błażej, uczniowie SP 13 w Olsztynie, przygotowali pod okiem swoich nauczycielek film, którym promują miasto. W polskim tłumaczeniu wideo nosi tytuł „Moje korzenie stają się naszymi skrzydłami”.


wojewoda Artur Chojecki na konferencji Jak tarcza chroni miejsca pracy w regionie
Z powodu epidemii ucierpiała większość firm w regionie, sporo osób straciło pracę. Straty byłyby większe, gdyby nie pomocprogramów rządowych. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podsumował we wtorek, jak działa u nas tarcza antykryzysowa.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5