Dyrektor piskiego szpitala: Jesteśmy w pełnej gotowości
2020-02-28 11:17:03(ost. akt: 2020-02-28 14:23:09)
— Jak na razie nie trafił do nas żaden pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem — mówi Marek Skarzyński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu.
Placówka posiada oddział zakaźny i to między innymi tu mogą trafić osoby które na przykład wróciły niedawno z Włoch lub innych krajów, gdzie wystąpiły przypadki zakażenia koronawirusem. I u których wystąpiły niepokojące objawy, takie jak wysoka gorączka, duszności czy kaszel. — Jesteśmy w pełnej gotowości. Przed nami trudny czas. Znamy wszystkie procedury. Codziennie w naszym szpitalu będą odbywały się spotkania wewnętrzne, podczas których omówimy bieżącą sytuację. Przy czym trzeba podkreślić, że działamy według zaleceń sporządzonych przez krajowego i regionalnego konsultanta ds. chorób zakaźnych, a także Głównego Inspektora Sanitarnego czy NFZ. Są to działania spójne — zapewnia dyrektor.
W Polsce wciąż nie stwierdzono przypadku zachorowania na koronawirusa. Choć jego pojawienie się w naszym kraju to kwestia czasu. W powiecie piskim pod nadzorem służb sanitarnych jest 1 osoba, która 27 lutego wróciła z północnych Włoch, czyli obszaru, gdzie szaleje epidemia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piszu ma stały kontakt z tą osobą i na chwilę obecną i nie wystąpiły u niej niepokojące objawy.
Polska przygotowuje się na epidemię. Niezwykle ważna jest teraz profilaktyka i przestrzeganie zasad higieny, a w szczególności częste mycie rąk. Poza tym PSSE w Piszu od poniedziałku (2 marca) rusza z akcją edukacyjną. Zaplanowano spotkania z pracownikami urzędów, szkół, a także z dziećmi.
Z kolei w piskim szpitalu pojawiły się punkty do dezynfekcji rąk. Odwiedzający pacjentów muszą przed wejściem na oddział posmarować ręce specjalnym płynem. Do placówki mają też trafić dodatkowe kombinezony i maseczki.
Osoby, które podejrzewają, że zaraziły się koronawirusem muszą bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Całodobowe telefony alarmowe Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu to 509 062 810 oraz 509 556 220. Od kilku dni działa też specjalna infolinia, uruchomiona przez NFZ. Numer infolinii to 800-190-590. Nie można zgłaszać się osobiście do lekarzy rodzinnych, na SOR czy do punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Beata Smaka
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez