Początki sołtysowania były trudne

2020-01-23 14:15:00(ost. akt: 2020-01-23 14:14:28)
Anna Murawska, sołtys Nowych Drygał

Anna Murawska, sołtys Nowych Drygał

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

W plebiscycie na SuperSołtysa 2020, jak na razie, prowadzi Dariusz Kiński z Karwika. Tuż za nim jest Anna Murawska z Nowych Drygał. Pierwszą trójkę zamyka zaś Agnieszka Krzynowek z Hejdyka.
Pani Anna Murawska ma 37 lat. Funkcję sołtysa pełni od niespełna roku. Jak mówi najważniejsza jest zgoda i umiejętność podejmowania wspólnych decyzji. — Bez tego niewiele da się zrobić, zwłaszcza jeśli chodzi o rozdysponowanie środków z funduszu sołeckiego — przyznaje sołtys Nowych Drygał w gminie Biała Piska. Pani Anna Murawska na brak zajęć nie narzeka. Jak sama mówi, początki sołtysowania nie należały do najłatwiejszych. — Żeby coś zorganizować, trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu. W naszej wsi cały czas coś się dzieje. Ostatnio mieszkańcy z własnych środków odnowili świetlicę wiejską. Z funduszu sołeckiego udało się zrobić nowe ogrodzenie boiska. W tym roku środki z funduszu zostaną przeznaczone na budowę wiaty. Naszym priorytetem są oczywiście drogi, ale to chyba tak, jak w innych sołectwach — mówi pani sołtys.

Mieszkańcy Nowych Drygał lubią się również bawić. Udaną imprezą okazał się Dzień Dziecka, który zorganizowano wspólnie z sąsiednim sołectwem - Sulimami. Jak powiedziała nam pani Anna, być może zabawa doczeka się kolejnej edycji. — Nowe Drygały mają też na swoim koncie sukcesy. Wieniec dożynkowy wykonany przez mieszkańców zajął 1. miejsce w kategorii „Korona” podczas dożynek parafialnych w Rajgrodzie — dodaje pani sołtys.
Dobry sołtys, to skarb. Widzą o tym mieszkańcy wsi i sołectw. I nową drogę wybuduje, i świetlicę zmodernizuje. Jak trzeba, to sam zakasze rękawy i da dobry przykład.

Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy. To sołtysi są liderami lokalnych społeczności i odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. Liczą się ze zdaniem mieszkańców, podpowiadają rozwiązania i walczą o lepszą przyszłość. Są urodzonymi społecznikami.

Co roku chcemy docenić najlepszych sołtysów w naszym regionie. Dlatego ruszamy z akcją SuperSołtys 2020. W ubiegłym roku Tytuł SuperSołtysa Powiatu Piskiego otrzymał Jan Wszeborowski z Cwalin w gminie Biała Piska. Szukamy kolejnych sołtysów, których moglibyśmy docenić. Energicznych, z pomysłami i planami na przyszłość. Takich, dzięki którym wioski tętnią życiem. Liderów swoich małych społeczności. Wierzymy, że dzięki naszym Czytelnikom ich poznamy. Głosowanie kończymy 2 marca o godz. 23.59. Koszt jednego sms’a wynosi 2,46 zł brutto.



Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej z Gazetą Piską tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5