Chcą pomóc ofiarom przemocy. Rusza kampania Biała Wstążka 2019

2019-11-27 11:10:00 (ost. akt: 2019-12-04 09:37:04)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Bezpłatne porady, warsztaty, hapenningi. Piskie instytucje po raz kolejny przyłączają się do międzynarodowej kampanii Biała Wstążka, która przeciwdziała przemocy wobec kobiet. Jak co roku, na ulicach miast pojawią się wolontariusze, którzy będę przypinali białe wstążki.
Biała Wstążka to największa na świecie kampania prowadzona w ponad 55 krajach świata. Jej głównym celem jest walka z przemocą wobec kobiet. Jak co roku do akcji przyłączają się piskie instytucje. W sobotę (7 grudnia) w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu w godz. 10.00 - 12.00 na chętnych będą czekały bezpłatne porady psychologa, funkcjonariusza policji, specjalisty pracy z rodziną i pracownika socjalnego. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z tej formy pomocy. Jak podkreślają, najważniejsze jest postawienie pierwszego kroku, który jest jednocześnie najtrudniejszy, bo polega na zebraniu w sobie siły i odwagi. Ważne jest, aby opowiedzieć zaufanej osobie swoją historię. Wtedy dużo łatwiej jest poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Nie zabraknie też warsztatów dla dzieci i młodzieży. W środę (27 listopada) o godz. 14.00 w PCPR odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Cyberprzemoc. Co i jak? ” Akcja widoczna będzie również na ulicach. Pracownicy PCPR, wolontariusze oraz młodzież będą promować idę kampanii i przypinać białe wstążki, będące symbolem sprzeciwu wobec przemocy. — Mężczyzna, który nosi symbol białej wstążki zobowiązuje się, że nigdy nie będzie stosować, akceptować i milczeć na temat przemocy względem kobiet. Działania podejmowane w czasie trwania kampanii mają na celu dotarcie do jak największej ilości osób, które doświadczają przemocy — mówi Magdalena Kleczkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu.

7 grudnia w godz. 10.00-12.00 odbędą się również dyżury specjalistów w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piszu oraz Ośrodku Profilaktyki i Terapii. W tych instytucjach nie zabraknie też warsztatów dla dzieci. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością konferencja organizowana przez OPiT oraz MGOPS. Odbędzie się ona 10 grudnia o godz. 10.00 w Hotelu nad Pisą i wpisze się w podsumowanie „Białej Wstążki w Piszu”. Tematyka spotkania będzie dotyczyła przemocy w rodzinie w odniesieniu do osób starszych. — To problem, który istnieje w naszym społeczeństwie, ale wciąż mało się o nim mówi. Niestety, jest to zjawisko, które trudno zbadać. Osoby starsze najczęściej padają ofiarą najbliższych i trudno jest im o tym mówić. Najczęściej jest to przemoc psychiczna. Niekiedy seniorzy są wykończeni psychicznie do tego stopnia, że zaczynają myśleć o samobójstwie, nie chce im się wstawać z łóżka — mówi Urszula Zduńczyk, dyrektor OPiT w Piszu. I dodaje, że konferencja jest skierowana do różnych grup społecznych - od oświaty, pracowników społecznych po służbę zdrowia.

Beata Smaka

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzyszu:
7 grudnia 2019 r. godz. 10.00-12.00 – dyżur telefoniczny specjalisty ds. przemocy w rodzinie
Spotkania osób zainteresowanych ze specjalistami z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członkami zespołu Interdyscyplinarnego w siedzibie MOPS;
Plakaty, ulotki, informacje dot. Kampanii; Warsztaty dla osób starszych pokrzywdzonych i dla osób stosujących przemoc w rodzinie metodą socjodramy – MOPS w Orzyszu; Spoty radiowe w lokalnym radiu – kampania informacyjna, informacje na temat praw człowieka, z zaakcentowaniem, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

	https://m.wm.pl/2019/11/orig/69919otbs-e-593960.jpg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5