Pijani za kółkiem. Co im grozi?

2019-10-14 10:29:41 (ost. akt: 2019-10-14 10:33:28)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Miniony weekend na drogach powiatu piskiego minął bezpiecznie. Policjanci odnotowali jedynie kilka niegroźnych kolizji. Zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą okazał się mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, który wsiadł za kółko mając blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu za to kara nawet 2 lat pozbawienia wolności oraz inne konsekwencje prawem przewidziane.
W trakcie minionego weekendu na drogach powiatu piskiego policjanci odnotowali jedynie kilka niegroźnych kolizji. Wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierujących.

Pierwszego z nich zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę (13 października br.) po godz. 22.00 w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Daewoo Matiz, którym kierował 48-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Już po otwarciu drzwi tego auta funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że kierowca jest nietrzeźwy. Potwierdziło to badanie stanu trzeźwości 48-latka, które wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Drugiego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał w poniedziałek (14 października br.) tuż po północy również w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Ford. Za kierownicą siedział 41-letni mieszkaniec Ełku. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości - konsekwencje prawne

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Dodatkowo kodeks karny wykonawczy przewiduje możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

KPP Pisz2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5