Nominacje do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ

2019-04-30 12:00:00(ost. akt: 2019-04-30 11:10:27)
W ubiegłym roku po raz drugi w historii nagrody przyznano także ORFEUSZA HONOROWEGO, którego otrzymał Krzysztof Kuczkowski (za tomik Ruchome święta)

W ubiegłym roku po raz drugi w historii nagrody przyznano także ORFEUSZA HONOROWEGO, którego otrzymał Krzysztof Kuczkowski (za tomik Ruchome święta)

KULTURA\\\ Do 8. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 177 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2018 roku. Spośród nich jury nominowało do nagrody dwadzieścia tomików. Zwycięzcę poznamy 29 czerwca.
Posiedzenie odbyło się w piątek (26 kwietnia) w Domu Literatury w Warszawie. Jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego (publikacja nastąpi po spotkaniu jury w dniu 24 maja).

Jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego (publikacja nastąpi po spotkaniu jury w dniu 24 maja).

Lista nominowanych tomików w kolejności alfabetycznej:
1. Szymon Babuchowski, Jak daleko, Wyd. Arcana, Kraków 2018
2. Tomasz Dalasiński, Większe, Wyd. Kwadratura, Łódź 2018
3. Krystyna Dąbrowska, Ścieżki dźwiękowe, Wyd. a5, Kraków 2018
4. Piotr Grobliński, Karma dla psów, Białe Kruki Czarne Owce, Łódź 2018
5. Barbara Gruszka-Zych, Basiu wróciłem, Wyd. Naukowe ,,Śląsk”, Katowice 2018
6. Urszula Honek, Pod wezwaniem, Wyd. WBPiCAK, Poznań 2018
7. Bogusław Kierc, Notesprospera, Wyd. Forma, Szczecin, Bezrzecze 2018
8. Krzysztof Kuczkowski, Sonny Liston nie znał liter, Biblioteka ,,Toposu”, Sopot 2018
9. Józef Kurylak, Thau, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2018
10. Bogusława Latawiec, Pierzchające ogrody, Wyd. Forma, Szczecin, Bezrzecze 2018
11. Małgorzata Lebda, Sny uckermärkerów, Wyd. WBPiCAK, Poznań 2018
12. Jarosław Mikołajewski, Basso continuo, Wyd. Literackie, Kraków 2018
13. Anna Mochalska, Same głosy, Wydawnictwo Kwadratura, Łódź 2018
14. Michał Piętniewicz, Obiecane miejsce, Biblioteka ,,Toposu”, Sopot 2018
15. Jan Polkowski, Pochód duchów, Biblioteka ,,Toposu”, Sopot 2018
16. Uta Przyboś, Tykanie, Wyd. Forma, Szczecin, Bezrzecze 2018
17. Adrian Sinkowski, Atropina, Biblioteka ,,Toposu”, Sopot 2018
18. Leszek Szaruga, W tym samym czasie, Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2018
19. Julia Szychowiak, Dni powszednie, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018
20. Piotr Wojciechowski Piotr, Chleb z deszczem, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2018

Do nagrody Orfeusza Mazurskiego jury zgłosiło tomiki:
1. Kielar Marzanna Bogumiła, Nawigacje, Wyd. Znak, Kraków 2018
3. Matysiak Anna, Tyle nieznanych ryb, Wyd. Convivo, Warszawa 2018
4. Zbigniew Mikołejko, Heilsberg, to miasto, Instytut Mikołowski, Mikołów 2018

Gala przyznania Orfeuszy, w tym Orfeusza Mazurskiego odbędzie się 29 czerwca na scenie plenerowej przy Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnią: Piotr Machalica, który przeczyta wiersze finalistów nagrody oraz trio Tango Attack Hadriana Tabęckiego. Gala jest jednocześnie Inauguracją Sezonu Artystycznego w leśniczówce Pranie i stanie się okazją do zaprezentowania przez autorów i wydawcę nowej publikacji – Pranie. Książka do pisania (Wydawnictwo Austeria). Tradycyjnie nagrody (tym razem 25 tys. zł dla laureata Orfeusza i 5 tys. zł dla Orfeusza Mazurskiego) ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja.

Swojego laureata wyłaniają także czytelnicy oddając głos na jeden z 20. nominowanych tomików mailowo, za pośrednictwem profilu muzeum na facebooku oraz podczas gali wręczenia nagród. Nagrodą czytelników jest jesienne spotkanie autorskie laureata w muzeum w Praniu.

W poprzedniej edycji laureatem nagrody czytelników został Bogusław Kierc. Wybrane wiersze finalistów zostaną wydane w formie pocztówek poetyckich, np. do wysłania z Leśniczówki Pranie.

Jak dotąd laureatami Nagrody Orfeusza zostali: Krzysztof Karasek za tomik wierszy Wiatrołomy (2012), Jan Polkowski za Głosy (2013), Przemysław Dakowicz za Teorię wiersza polskiego (2014), Janusz Szuber za Tym razem wyraźnie (2015) oraz Jarosław Marek Rymkiewicz za tomik Koniec lata w zdziczałym ogrodzie (2016), Małgorzata Lebda za Matecznik (2017), Joanna Kulmowa za 39 (2018).

W kategorii Orfeusz Mazurski nagrodę otrzymali dotąd: Kazimierz Brakoniecki, Mariola Kruszewska, Katarzyna Citko, Erwin Kruk, Alicja Bykowska-Salczyńska i Michał Książek.

Dwukrotnie, w 2015 i 2018 roku organizator nagrody ustanowił nagrodę Orfeusza Honorowego, która została przyznana przez jury pośmiertnie Feliksowi Netzowi za tomik wierszy Krzyk sowy i w ubiegłym roku Krzysztofowi Kuczkowskiemu, autorowi tomiku Ruchome święta.

Podsumowaniem sześciu edycji nagrody jest książka Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji lat 2010-2016 wydana w ubiegłym roku wspólnie przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku i Muzeum K. I. Gałczyńskiego pod red. prof. Jarosława Ławskiego i Wojciecha Kassa. Znalazły się w niej m.in. wszystkie laudacje finalistów nagrody wygłaszane przez jurorów oraz studia krytyczne i badawcze dotyczące tomików nagrodzonych Orfeuszem i Orfeuszem Mazurskim.

Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu a partnerami są dwumiesięcznik literacki Topos i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Honorowy patronat nad nagrodą Orfeusza sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Pen Club Polska. Patroni medialni: Radio Olsztyn, Radio Białystok, Gazeta Olsztyńska. Więcej o nagrodzie na stronie internetowej: www.orfeusz-nagroda.pl .


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B