Trwa kwalifikacja wojskowa w powiecie piskim

2019-02-15 10:44:22(ost. akt: 2019-02-15 19:45:26)
Aktualnie kwalifikacja wojskowa obejmuje młodzież z Pisza

Aktualnie kwalifikacja wojskowa obejmuje młodzież z Pisza

Autor zdjęcia: Beata Smaka

W miniony poniedziałek (11 lutego) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie piskim. W tym roku przed komisją lekarską stawi się około 600 osób.
Badania ma już za sobą młodzież z Orzysza. W tej chwili kwalifikację wojskową przechodzą młodzi mieszkańcy Pisza. I jak przyznają - nie ma się czego obawiać. — Lekarze są bardzo mili. Personel wspaniały. Polecam każdemu — powiedział nam Piotr Gawkowski.

Przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej zapewnia, że do tej pory wszystko przebiega sprawnie. — Pracujemy od poniedziałku. Jak na razie zgłaszalność jest dobra. Przebadaliśmy już młodzież z Orzysza. Do tej pory większość została zakwalifikowana do odbywania czynnej służby wojskowej — poinformował lek. Andrzej Konończuk.

Obrazek w tresci

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Wojsko potrzebuje informacji na jaką liczbę osób może liczyć w przypadku zagrożenia. Obowiązkowi stawienia się przed komisją lekarską w tym roku przede wszystkim podlegają mężczyźni urodzeni w 2000 roku oraz starsi, którzy do tej pory nie stanęli przed komisją. Kategoria wojskowa nadawana będzie też kobietom, których kwalifikacje są potrzebne armii, czyli między innymi personelowi medycznemu, psychologom.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

— Podczas kwalifikacji zakładana jest ewidencja wojskowa. Są prowadzone badania lekarskie, następnie orzekana jest kategoria. Wystawiamy również książeczkę wojskową i po 14 dniach taka osoba przenoszona jest do rezerwy. My nie jesteśmy komisją poborową. I wojsko nie upomni się o tych chłopców. Nie ma czego się obawiać. Służba wojskowa jest dla ochotników — podkreśla major Jan Suwara, szef Wydziału Rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku.

I jak się okazuje, tych ochotników nie brakuje. Bo wojsko wciąż jest dla młodych ludzi atrakcyjnym pracodawcą. — Tych dróg do wojska jest kilka. Począwszy od służby przygotowawczej, dzięki której możemy ubiegać się o powołanie do zawodowej służby. Chętnych jest bardzo dużo. I tu mogę powiedzieć, że prawie wszyscy chętni, którzy zgłaszają się do Wojskowej Komendy Uzupełnień są kierowani na służbę przygotowawczą — mówi major Jan Suwara.

Obrazek w tresci

Jest również Terytorialna Służba Wojskowa. W maju ubiegłego roku WKU w Ełku zaczęła kierować pierwszych ochotników na szkolenia. — Tutaj też jest bardzo duże zainteresowanie. To jest forma dla osób, które mają ustabilizowaną sytuację zawodową. Dwudniowe szkolenia odbywają się raz w miesiącu. Raz w roku organizowane są z kolei zajęcia na poligonie. Aby zostać żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej, trzeba przejść szkolenie podstawowe w przypadku osób, które nie pełniły wcześniej czynnej służby wojskowej, albo szkolenie wyrównawcze dla osób, które już taką służbę pełniły — wyjaśnia szef Wydziału Rekrutacji ełckiej WKU.

Obrazek w tresci

Warto dodać, że jeszcze w tym roku powstanie w Ełku 44. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. I to tu będą trafiać ochotnicy z naszego powiatu.

Można też wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem. Ci, którzy chcieliby rozpocząć naukę na akademiach wojskowych mają czas do 31 marca br. na złożenie wniosku i zarejestrowanie się na stronie danej uczelni.

W tym roku kwalifikacji wojskowej, która tradycyjnie odbywa się w Starostwie Powiatowym w Piszu, towarzyszy kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Mundurowi zachęcają młodych ludzi do wstąpienia do wojska.
Wszystkie szczegóły dotyczące zawodowej służby wojskowej dostępne są również w Wojskowych Komendach Uzupełnień.

Obrazek w tresci

Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem do służby w wojsku jest zdobycie odpowiedniej kategorii wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w powiecie piskim potrwa do 14 marca.



Oto szczegółowe terminy:
14-26 luty, gmina Pisz
27 luty - 4 marzec, gmina Ruciane-Nida
5-8 marzec, gmina Biała Piska
11 i 14 marzec - stawiennictwo kobiet


Po zebraniu wszystkich danych, otrzymuje się jedną z czterech kategorii:
· kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
· kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
· kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
· kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Co należy zabrać na kwalifikację wojskową?
dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki, dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów, jeśli taką posiadamy.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5