Nowa aranżacja wystaw Muzeum Ziemi Piskiej
2019-01-08 10:47:10(ost. akt: 2019-01-08 10:53:11)
Muzeum Ziemi Piskiej w 2019 roku obchodzi 50-lecie działalności. Z początkiem roku zaprezentowano nowe ekspozycje, które po zmianie aranżacji sal wystawienniczych przyciągają nowoczesnością.
Do nowej ekspozycji Muzeum Ziemi Piskiej wprowadzono m.in. multimedia, tło dźwiękowe, wielkoformatowe zdjęcia, nowe eksponaty oraz gabloty ekspozycyjne i treści opisowe w przejrzystej oraz spójnej wizualnie formie. Dodatkowo zbiory zostały usystematyzowane w boksach tematycznych.

Prezentowane eksponaty z zakresu historii miasta i regionu, archeologii, etnografii i przyrody świadczą o pracy, zwyczajach czy życiu codziennym ówczesnych mieszkańców. Dzięki nowym opisom stały się bliższe zwiedzającym i bardziej zrozumiałe. Przykładami mogą być m. in. macewa z piskiego kirkutu, drewniane figury cmentarne, wzornik tkanin mazurskich, myśliwska ława.

W sposób szczególny wyróżniono możdżenie tura, znalezione przed kilkoma laty podczas prac ziemnych w Piszu. Eksponaty sprzed 3700 lat należą do najcenniejszych w zbiorach. Właśnie możdżeniami Muzeum Ziemi Piskiej chce promować 50-lecia działalności pokazując, że to placówka, która jest silna mocą swoich przodków.

Remont muzeum zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Ekspozycja odpowiada współczesnym trendom muzealnictwa. Przygotowania do zmiany wnętrz Muzeum Ziemi Piskiej trwały od kilku lat. Nowa aranżacja sal wystawienniczych oraz wygląd samych ekspozycji to efekt wielu konsultacji, w których brane były pod uwagę zarówno głosy naukowców, muzealników, architektów, jak i odbiorców, czyli odwiedzających nasze muzeum.

Muzeum Ziemi Piskiej czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Ceny biletów: 4 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, grupy zorganizowane), 8 zł - normalny. Rezerwacje grup zorganizowanych pod nr tel. 87 423 22 64 lub mailowo na adres: mzppisz@wp.pl. Zapraszamy do śledzenia profilu muzeum na FB.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez