Biała wstążka: będą dodatkowe dyżury specjalistów
2018-11-29 08:50:00(ost. akt: 2018-11-29 12:47:34)
Zwykle zgłoszenie zaczyna się od słów „Jest pijany i awanturuje się”. Niemal każdego dnia policjanci interweniują w rodzinach, w których źle się dzieje. Ruszyła kampania Biała Wstążka, która ma zatrzymać przemoc stosowaną wobec kobiet.
Rozpoczęła się kampania „Biała Wstążka”. To światowa akcja przeciwko przemocy wobec kobiet. Wymyślili ją mężczyźni i do nich jest przede wszystkim skierowana.
Biała wstążka jest symbolem niezgody na przemoc wobec kobiet. Na Warmii i Mazurach kampania organizowana jest ósmy raz. Inicjatorem przedsięwzięcia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Tegoroczna kampania została zainaugurowana 23 listopada w Nowym Mieście Lubawskim. Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej wraz z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego zaprosili wykładowców i prelegentów specjalizujących się w szeroko pojętej tematyce przemocy.
Jak co roku do kampanii przyłączają się piskie instytucje. — „Otwarte Drzwi” — to jedna z inicjatyw w ramach prowadzonej od kilku lat w dniach od 25 listopada do 10 grudnia światowej kampanii BIAŁA WSTĄŻKA, polegająca na prowadzeniu dodatkowych dyżurów psychologów i innych specjalistów, do których mogą zgłaszać się ofiary przemocy szukające wsparcia i pomocy — mówi Urszula Zduńczyk, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu. Placówka zaprasza na dodatkowy dyżur, który odbędzie się 1 grudnia w godzinach 10.00 - 12.00. Tego samego dnia i w tych samych godzinach będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piszu.
— Kampania kończy się 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu prowadzi Punkt Konsultacyjny dla Osób Doznających Przemocy w Rodzinie, świadczący tym osobom bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną. Wszyscy, którzy zgłaszają się po pomoc mogą uzyskać wsparcie pozostając anonimowymi — dodaje Urszula Zduńczyk.
W ubiegłym roku piscy policjanci założyli 423 Niebieskie karty. Do końca października br. było już ich 328.
Mundurowi każdego dnia interweniują w rodzinach, w których dochodzi do przemocy domowej. — W ciągu pierwszego półrocza 2018 roku funkcjonariusze na terenie powiatu piskiego założyli 198 „Niebieskich Kart”, czyli o 3 więcej niż rok wcześniej. W 116 przypadkach funkcjonariusze interweniowali w rodzinach, które już wcześniej objęte były tą procedurą. Ponad połowa z tych interwencji, bo aż 101 miała miejsce w miastach powiatu piskiego, a 97 na wsiach — wylicza kom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu.
Mundurowi każdego dnia interweniują w rodzinach, w których dochodzi do przemocy domowej. — W ciągu pierwszego półrocza 2018 roku funkcjonariusze na terenie powiatu piskiego założyli 198 „Niebieskich Kart”, czyli o 3 więcej niż rok wcześniej. W 116 przypadkach funkcjonariusze interweniowali w rodzinach, które już wcześniej objęte były tą procedurą. Ponad połowa z tych interwencji, bo aż 101 miała miejsce w miastach powiatu piskiego, a 97 na wsiach — wylicza kom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu.
Przemoc dotknęła 202 osoby. Wśród nich były: 144 kobiety (135 w wieku do 65 lat i 9 powyżej tego wieku), 51 mężczyzn (49 do lat 65 i 2 powyżej tego wieku) oraz 7 dzieci. Wśród osób, które stosują przemoc w rodzinie było: 184 mężczyzn (w tym 138 nietrzeźwych), 13 kobiet (podobnie jak w roku poprzednim) w tym 6 nietrzeźwych i 1 nieletni będący pod działaniem alkoholu.
Jak wynika z „Niebieskich Kart”, zakładanych przez policjantów, najczęściej sprawcy stosują przemoc psychiczną. Takich przypadków funkcjonariusze odnotowali aż 169 (175 w ubiegłym roku). Do przemocy fizycznej doszło w 113 rodzinach (104 rok wcześniej). Zdarzyły się także przypadki innego rodzaju przemocy. Było ich 18 przy 9 w minionym roku. Przemoc w rodzinie jest niestety zjawiskiem występującym dość często. — W I półroczu piscy policjanci praktycznie każdego dnia obejmowali jakąś rodzinę procedurą „Niebieskiej karty”. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Nie bądźmy zatem obojętni, kiedy słyszymy, że za ścianą dzieje się coś złego. Zadzwońmy wówczas na numer alarmowy 112, aby pomóc — dodaje Anna Szypczyńska.
BIAŁA WSTĄŻKA W PISZU Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu 1 grudnia 2018 r. w godz. 10.00-12.00 Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży „Na Skrzydłach motyla”; Kolportaż ulotek dot. przeciwdziałania przemocy; Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu 1 grudnia 2018 r. w godz. 10.00-12.00 Dyżur pracowników MGOPS w Piszu; kolportaż ulotek; Współpraca z OPiT w Piszu w ramach organizacji Kampanii „Biała Wstążka”: zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Na skrzydłach motyla” Ełk Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu, ul. Piaskowa 2 1 grudnia, godz. 9.00-11.00 - indywidualne porady udzielane osobom dotkniętym przemocą. |

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez