Świętujemy Niepodległą! Sprawdź wydarzenia w powiecie

2018-11-06 13:20:00(ost. akt: 2018-11-06 13:19:48)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Biegi, koncerty, parady, pokazy sprzętu wojskowego czy bicie rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego. W całym powiecie piskim odbędą się jubileuszowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Najważniejsze uroczystości w najbliższy weekend.
Wyjątkową oprawę będą miały piskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w piątek (9 listopada) o godz. 18.00 w Piskim Domu Kultury odbędzie się finałowa gala obchodów, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. W programie m.in. wykłady, koncert Niny Nu i Jacka Prokopowicza, improwizacja Melchiora Wańkowicza w wykonaniu Mariusza Szczygła oraz prezentacja nowego numeru pisma „Znad Pisy”.
W sobotę (10 listopada) odbędzie się koncert patriotyczny. O godz. 17.00 w Społecznym Ognisku Muzycznym w Piszu wystąpi Piski Chór Kameralny pod dyrekcją Lecha Ostrowskiego.
Niewątpliwie mocnym punktem programu będzie także Piska Sztafeta Niepodległości. Pomysłodawcą wydarzenia jest Mariusz Górski. Nauczyciel wychowania fizycznego ze Starego Ogólniaka w Piszu nawiązał współpracę ze znanymi miłośnikami sportu - Krzysztofem Rumińskim, Sebastianem Ciborowskim, Cezarym Misierewiczem oraz Magdaleną Gentek. Pomysł chwycił i machina organizacyjna ruszyła. - Nie prowadzimy żadnych zapisów. W biegu będzie mógł wziąć udział każdy. Wystarczy przyjść i stanąć na starcie. Każdy z uczestników otrzyma karteczkę, która będzie oznaczała dystans 300 metrów, a więc jedno okrążenie. To będzie też symboliczna cegiełka, dołożona do naszego rekordu. Chcemy przebiec w sumie 100 kilometrów na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówi Mariusz Górski.
Piska Sztafeta Niepodległości odbędzie się w niedzielę (11 listopada) o godz. 11.11 na Stadionie Lekkoatletycznym przy I LO w Piszu. Inicjatywę wsparli poseł Jerzy Małecki, który ufundował kotyliony i biało-czerwone flagi. Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski sponsoruje zakup medali, a starosta piski Andrzej Nowicki grochówkę.
Po sportowych emocjach oficjalna część uroczystości. O godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po nabożeństwie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Wolności, gdzie zaplanowano Apel Pamięci. O wyjątkową oprawę zadba Chór Vox Matris, Piska Orkiestra Dęta, a także asysta wojskowa z OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim.
O godz. 17.00 przyjdzie czas na muzyczną ucztą. W Piskim Domu Kultury wystąpi Michał Sołtan.

Obrazek w tresci

Bemowo Piskie i Biała Piska
Wszyscy dla Niepodległej - to cykl wydarzeń, jakie zaplanowano w Bemowie Piskim. Impreza startuje w sobotę (10 listopada) o godz. 13.00 w miejscowej Szkole Podstawowej. W programie m.in.: bieg niepodległościowy na dystansie 1918 m., rodzinne zawody strzeleckie, pokaz sprzętu wojskowego, quiz wiedzy o Polsce, zabawy plastyczne, karaoke, wspólny taniec - polonez. Całość zakończy happening, czyli wykonanie wspólnego zdjęcia.
11 listopada uroczystości przeniosą się do Białej Piskiej. Tam o godz. 12.00 w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli odprawiona zostanie uroczysta Msza. św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta w asyście Piskiej Orkiestry Dętej oraz honorowej kompanii Wojska Polskiego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obrazek w tresci

Orzysz
Mieszkańcy Orzysza wielkie świętowanie rozpoczną w piątek (9 listopada). Od godz. 10.30 w hali widowiskowo-sportowej rusza Piknik Niepodległościowy. Tego dnia orzyszanie przyłączą się do bicia rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego. 10 listopada już po raz trzeci odbędzie się Bieg Nocy Listopadowej. Tym razem uczestnicy wspólnie przebiegną 100 kilometrów. Impreza rusza na plaży miejskiej o godz. 16.30. Główne uroczystości odbędą się 11 listopada. Rozpocznie je o godz. 11.30 Apel Pamięci pod Pomnikiem 1920. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. Po nabożeństwie widowiskowa parada quadowa w „hołdzie Niepodległej”. O godz. 13.30 oficjalne otwarcie trasy quadowej przy wylotówce do Pisza. Wydarzeniu będą towarzyszyły pokazy, a także przejażdżki po torze. 11 listopada w orzyskim muzeum orzyszanie będą mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Start godz. 18.00.
W orzyskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się także otwarcie wystawy modeli samolotów burmistrza Zbigniewa Włodkowskiego. Wydarzenie zaplanowano 23 listopada o godz. 18.00 w orzyskim muzeum.

Obrazek w tresci

Ruciane-Nida
Jubileuszowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rucianem-Nidzie rozpocznie o godz. 10.30 uroczysta Msza św. za ojczyznę. Następnie przy alei za Urzędem Miasta mieszkańcy posadzą 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości. Kolejna część uroczystości odbędzie się 13 listopada. O godz. 17.00 w ruciańskim domu kultury zaplanowano konferencję popularno-naukową pt. „Nie było jej, a jest - Polska”.

Obrazek w tresci

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Podziel się informacją:

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5