Lądowisko oficjalnie otwarte

2018-09-19 15:15:00(ost. akt: 2018-09-20 13:41:47)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Dziś (19 września) odbyło się oficjalne otwarcie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Powstało ono w pobliżu parkingu przy ul. Spokojnej. Jest oświetlone, skomunikowane z oddziałem ratunkowym, ma też rękaw służący do pomiaru siły wiatru.
Szybciej pacjenta dowiozą, szybciej ustalą co mu jest. Dziś (19 września) odbyło się oficjalne otwarcie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Nowoczesny obiekt wyposażony we własną sieć zasilania i towarzyszącą infrastrukturę powstał w pobliżu parkingu przy ul. Spokojnej w Piszu. Budowa lądowiska była możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymał piski szpital. W 2017 roku placówka podpisała umowę na realizację zadania „Podniesienie skuteczności działania SOR-u w Piszu poprzez budowę całodobowego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych oraz zakup sprzętu diagnostycznego”. Wartość całego projektu to ponad 1,7 mln zł. Uzyskane dofinansowanie pokryło realizację przedsięwzięcia w 85 proc. Reszta pieniędzy pochodziła z budżetu Starostwa Powiatowego w Piszu oraz szpitala.

Dzięki projektowi Szpitalny Oddział Ratunkowy został wyposażony w nowoczesny sprzęt. SOR wzbogacił się m.in. w przewoźny rentgen, kardiomonitory, aparat do USG, nowoczesne łóżka, aparat do EKG , respirator, aparat do znieczulania, analizator parametrów krytycznych.

- Dzisiaj stawiamy kropkę nad „i”. Nad wieloletnim programem, który rozpoczął się w 2000 roku - mówił dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu Marek Skarzyński. - Wtedy podpisałem umowę z ministrem zdrowia w ramach realizacji programu Zintegrowane Ratownictwo Medyczne. Otrzymałem zapewnienie, że przez następne lata skupimy się na realizacji takich zadań jak wybudowanie SOR-u, rozmieszczenie czterech zespołów ratownictwa medycznego w każdej gminie naszego powiatu. Pierwszy, nowoczesny ambulans został zakupiony właśnie ze środków ministerstwa zdrowia. W 2001 roku weszła ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Od tego wszystko się zaczęło. W 2004 roku udało nam się uruchomić jeden z pierwszych w regionie SOR-ów. Był on 2-łóżkowy, skromny. Funkcjonował przez prawie 8 lat i wpisywał się w działania ratownictwa medycznego. Kolejne zmiany rozporządzeń spowodowały, że nasz SOR nie spełniał już warunków i musieliśmy podjąć bardzo duży wysiłek, żeby to zmienić. Trzeba było wszystko przeprojektować i dokapitalizować. To był dla nas bardzo trudny okres. Od kwietnia 2012 do czerwca 2014 roku byliśmy bez tego ważnego obszaru. Od 1 czerwca 2014 roku roku na nowo dysponujemy SOR-em. Już 5-łożkowym, znacznie lepiej wyposażonym. Kolejna ważna data - 1 sierpnia 2012 ro. Wtedy nastąpiła likwidacja lokalnej dyspozytorni. Powołano natomiast centralną dyspozytornię w Olsztynie. Pojawia się też numer 112. Ostatnim etapem modernizacji naszego SOR-u było wybudowanie nowoczesnego lądowiska.

Inwestycja, która powstała przy szpitalu to maksymalne podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, których u nas nie brakuje.

W środowej uroczystości udział wzięli m.in. poseł Jerzy Małecki, starosta piski Andrzej Nowicki, burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, przedstawiciele ministerstwa zdrowia, wojewody warmińsko-mazurskiego, policji, straży pożarnej, personel medyczny oraz radni Powiatu Piskiego. Lądowisko poświęcił ks. dziekan Andrzej Zienkiewicz.Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Podziel się informacją:


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5