Piska premiera "Księgi Puszczy Piskiej"

2018-05-14 14:00:48(ost. akt: 2018-05-14 14:35:19)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu, I Liceum Ogólnokształcące w Piszu oraz Oficyna Wydawnicza "Retman" zapraszają na piską premierę książki "Księga Puszczy Piskiej".
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 maja, o godz.17.30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu przy ul. Sikorskiego 15. Poprowadzi je Waldemar Mierzwa - redaktor, współautor i wydawca książki. Gośćmi specjalnymi spotkania będą autorzy tekstów i zdjęć oraz bohaterowie "Księgi".

Księga Puszczy Piskiej” ukazała się pod redakcją Waldemara Mierzwy jako 30. tom serii „Moja Biblioteka Mazurska” Oficyny Wydawniczej „Retman” To pięknie wydana, bogato ilustrowana (prawie 200 ilustracji), ciekawie napisana opowieść o Puszczy Piskiej i jej mieszkańcach. Wśród autorów tekstów są m.in. Zbigniew Chojnowski, Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk, Mirosław Gworek, Robert Kempa, Janusz Małłek, Waldemar Mierzwa, Kazimierz Orłoś, Ryszard W. Pawlicki, Dietmar Serafin, Daria i Piotr Sikorscy, Łukasz Szymański, Marian Szymkiewicz, Krzysztof Worobiec i Tekla Żurkowska. Większość z nich mieszka w Piszu lub w lasach piskiej Puszczy. Teksty o miastach okolic Puszczy napisali: Katarzyna Enerlich (Mrągowo), Mirosława Pałaszewska (Biała Piska), Marek Kaczmarczyk (Ruciane-Nida), Krzysztof Marusiński (Orzysz) i Dominik Krysiak (Mikołajki). Wśród autorów zdjęć m.in. Mieczysław Wieliczko i Krzysztof Stasiaczek (leśniczy z Nadleśnictwa Strzałowo).


Ze wstępu Waldemara Mierzwy:
„Księga Puszczy Piskiej jest dziełem dwudziestu autorów. Prawie wszyscy mieszkają w „piskich” lasach na co dzień, pozostali, jak ja, bywają w nich często. Każdy napisał o tym, co jest dla niego w Puszczy ważne, a że byli wśród nas ludzie wielu zawodów i zainteresowań, powstała Księga jakiej do tej pory nie było, barwna opowieść o wielkim lesie i jego mieszkańcach, miejscach i wydarzeniach, przyrodzie i architekturze, dziejach narodów, ludów i zwykłych ludzi.

Ponieważ większość zamieszczonych tu tekstów dotyka kilku aspektów życia Puszczy i w Puszczy zdecydowałem się na nietypową narrację, dającą możliwość rozpoczęcia lektury tej Księgi w dowolnym miejscu. O Puszczy opowiadają tu bowiem na równych prawach wszyscy autorzy tekstów, a także wielu jej dzisiejszych mieszkańców.

Tym, którzy chcieliby najpierw poczytać o swoich ulubionych miejscach, najbardziej interesujących ich wydarzeniach, ciekawych ludziach, którzy żyli tu dawniej i dzisiaj, oddajemy do dyspozycji indeksy: osobowy i nazw miejscowych. Księgę zamykają cztery opowieści o miastach leżących na obrzeżach Puszczy – Białej Piskiej, Mikołajkach, Mrągowie i Orzyszu.

Ich autorami są albo dzisiejsi mieszkańcy tych miast, albo osoby w nich urodzone. Jestem przekonany, że – obojętnie od której strony zaczniecie lekturę – przeczytacie tę Księgę od deski do deski. Jedyną bowiem rzeczą, na jaką na pewno zabrakło w niej miejsca jest nuda!"
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Podziel się informacją:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ala #2573690 | 195.117.*.* 6 wrz 2018 09:11

    Takiej oceny może dokonać tylko ograniczony typ.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #2564700 | 194.33.*.* 27 sie 2018 11:58

    Tendencyjna szmira!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5