Wojciech Kass: "Moja dobra droga"
2018-04-10 14:10:00(ost. akt: 2018-04-10 14:01:04)
KULTURA\\\ W wydawnictwie Iskry ukazał się kolejny tom poezji Wojciecha Kassa pt."Ufność. Trzy poematy". Stał się on inspiracją dla łódzkich artystów do stworzenia programu pn."Moja dobra droga", który wkrótce będzie można obejrzeć w Praniu.
"Moja dobra droga" to montaż słowno-muzyczny na podstawie poezji Wojciecha Kassa w wykonaniu Włodzimierza Galickiego (słowo) i Artura Modrzejewskiego (muzyka). Przygotowany został przez łódzkich artystów m.in z okazji ukazania się kolejnego tomu poety pt."Ufność. Trzy poematy" (Iskry, 2018). Prezentacja tego programu z udziałem autora odbędzie się w sobotę (14 kwietnia) w Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu.
— Od kilku lat podążam śladami Toposu-Topoi, środowiska poetów skupionych wokół wydawnictwa literackiego, którego siedzibą jest Sopot. Zacząłem od mojej wielkiej poetyckiej przyjaźni – Zbigniewa Jankowskiego i scenariuszy złożonych z jego wierszy, aż po Historię wspólnych wyrzeczeń – miłość, programu utkanego z wierszy Zbyszka i jego żony Teresy Ferenc. Następnym poetą, który podbił moją wrażliwość był Przemysław Dakowicz i jego „Pamięć” w poruszającym „zaduszkowym” spotkaniu, które przygotowałem w „Przedsionku literackim” w Łodzi. W 2016 roku kolejna fascynacja, tym razem poezją Krzysztofa Kuczkowskiego, na podstawie której przygotowałem program „To tylko pozostanie”, a jego premiera miała miejsce w urokliwym Dworku Sierakowskich w Sopocie. I wreszcie, w roku 2017 spotkała mnie nie mniej ekscytująca przygoda, tym razem z wierszami i eseistyką Wojciech Kassa — tak o swoich fascynacjach poezją mówi Włodzimierz Galicki.
— Moje próby odkrywania poezji tych twórców nie polegają jedynie na literackiej analizie, dociekaniu filozoficznej głębi, czy też na smakowaniu artystycznych walorów ich utworów, ale przede wszystkim usiłuję odnaleźć klucz do ich interpretacji i zaprezentować je w taki sposób, aby wyrażały pełnię ukrytych w nich uczuć i sensów, myśli i znaczeń. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to zadanie karkołomne, za to jakże pociągające. Sądzę, biorąc pod uwagę dotychczasowe spotkania z miłośnikami poezji, że w jakimś stopniu mi się to udaje. Ufam, że program do poezji Wojciecha Kassa Moja dobra droga także ich nie zawiedzie, wręcz przeciwnie, po jego wysłuchaniu, zostaną rozświetleni od wewnątrz słowem tego poety — dodaje.
Widowisko "Moja dobra droga" rozpocznie się w sobotę (14 kwietnia) o godz.17.00 w Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu. Po przedstawieniu organizatorzy spotkania zapraszają na część nieoficjalną przy ognisku.


Czytaj e-wydanie 

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez