Zatrzymać przemoc w rodzinie

2017-12-01 15:33:21(ost. akt: 2017-12-05 13:57:53)
POWIAT/// Piskie instytucje po raz kolejny przyłączają się do międzynarodowej kampanii Biała Wstążka. Wpisuje się w nią szereg wydarzeń. Będą warsztaty, happening oraz dyżury specjalistów. A wszystko po to, by zatrzymać przemoc.
W 2015 roku policjanci założyli w powiecie piskim ponad 290 Niebieskich Kart. W tym roku (w okresie od 01.01 do 31.10 - przyp.red.) ponad 340. Tyle samo co w ubiegłym roku. Przemoc jest tematem trudnym. — Osoby krzywdzone często boją się i wstydzą opowiadać o swoich przeżyciach. Dlatego tak ważne jest, by wiedziały, gdzie mogą zgłosić się po pomoc. Najważniejsze jest postawienie pierwszego kroku, który jest jednocześnie najtrudniejszy. Polega on na zebraniu w sobie siły i odwagi. Ważne jest, aby opowiedzieć zaufanej osobie swoją historię. Wtedy dużo łatwiej jest poradzić sobie w trudnej sytuacji. Może to być ktoś z rodziny, przyjaciółka, pracownik PCPR, ośrodka pomocy społecznej czy policjant. Najważniejsze jest zatrzymanie przemocy w rodzinie — podkreśla Magdalena Kleczkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu. Placówka po raz kolejny przyłącza się do kampanii „Biała Wstążka”. A wszystko po to, by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet. W kampanię wpisuje się szereg wydarzeń. W piątek (1 grudnia) o godz. 10.00 w Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinie odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży „Przemoc wobec kobiet w aspekcie prawnym”. Zajęcia poprowadzi funkcjonariusz policji. Akcja będzie również widoczna na ulicach. Uczestnicy kampanii będą rozdawać mieszkańcom białe wstążki, balony oraz ulotki dotyczące przemocy. Młodzież będzie zachęcała mężczyzn do przyjęcia i noszenia białej wstążki, by zamanifestowali w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. W sobotę (2 grudnia) w godz. 10.00-13.00 PCPR organizuje „Otwarte Drzwi”, czyli dodatkowe dyżury specjalistów, do których mogą zgłaszać się osoby doznające przemocy – szukające wsparcia i pomocy. Porad udzielać będą psycholog, funkcjonariusz policji, specjalista pracy z rodziną, pracownik socjalny. Podobne dyżury odbędą się m.in. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piszu oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Orzyszu.

— Dzięki kampanii kobiety mogą poznać swoje prawa, mogą dowiedzieć się jak reagować, kiedy dochodzi do przemocy. Cieszy również fakt, że coraz więcej osób angażuje się w tę akcję — uważa Magdalena Kleczkowska. — Pozytywnym efektem tej kampanii jest również wzrost świadomości społecznej na temat przemocy. Biała wstążka nie zatrzyma przemocy z dnia na dzień. Ale jest narzędziem mającym na celu informowanie ludzi o ich prawach. Należy pamiętać, że po pomoc można zgłosić się w każdym momencie życia. Może to zrobić ofiara, sprawca, jak i świadek przemocy w rodzinie — dodaje Magdalena Kleczkowska.

Kampanię „Biała Wstążka” na Warmii i Mazurach zainaugurowała konferencja pod hasłem „Stop przemocy wobec kobiet - jak pomóc skutecznie?”, która odbyła się 27 listopada w Mrągowie. Jej organizatorem była Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznych. Przypomnijmy, „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Akcja została zapoczątkowana wydarzeniami z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 innych ranił, oskarżając swoje ofiary, że zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Symbolem tej akcji została biała wstążka, jako znak niewinności, mówiący o tym, że „my mężczyźni, sami nie będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, natomiast wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

WYDARZENIA W RAMACH KAMPANII „BIAŁA WSTĄŻKA” W POWIECIE PISKIM
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu
2.12.2017r. w godz. 10.00-13.00 w PCPR w Piszu – bezpłatne porady psychologa, funkcjonariusza policji, specjalisty pracy z rodziną i pracownika socjalnego
- warsztaty dla dzieci i młodzieży „Przemoc wobec kobiet w aspekcie prawnym”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzyszu
2.12.2017 r. w godz. 8.00-15.00 – dyżur terapeuty

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu / Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu
2.12.2017 r. w godz. 11.00-13.00 - dyżur pracownika socjalnego, dyżur psychologa, dyżur członka gminnego zespołu interdyscyplinarnego

Obrazek w tresci


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mazurka #2388307 | 213.199.*.* 1 gru 2017 19:26

    Piękna akcja. I mężczyźni też są !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5