Wandale zniszczyli elewację kaplicy w Białej Piskiej. Parafia złożyła wniosek o ukaranie sprawców

2017-08-05 14:07:23(ost. akt: 2017-08-07 09:13:48)

Autor zdjęcia: ks.Marcin Pysz

W nocy z 4 na 5 sierpnia nieznani sprawcy zniszczyli elewację kaplicy ewangelickiej w Białej Piskiej. W związku ze zniszczeniem mienia oraz obrazą uczuć religijnych Parafia Ewangelicko – Augsburska w Piszu, jako właściciel budynku, złożyła wniosek o ściganie i ukaranie sprawców. Sprawą zajęła się policja.
Z budynku kaplicy ewangelickiej w Białej Piskiej przy pl. Mickiewicza wandale zerwali tablicę informującą o tym, że w budynku prowadzona jest terapia dla osób potrzebujących przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel w ramach Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Piskiej.
Na elewacji, pod krzyżem, ktoś namalował obraźliwe rysunki oraz napisał: „tu jest Polska”.


- Trudno ocenić w przyzwoitych słowach poziom i zachowanie autorów tego zniszczenia - komentuje akt wandalizmu ks. Marcin Pysz, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Piszu, prezes Ewangelickiego Stowarzyszenia Betel.

- W budynku, na którym powstało zniszczenie prowadzona jest terapia dla osób niepełnosprawnych oraz potrzebujących w ramach PŚDS w Białej Piskiej. W zajęciach może uczestniczyć każdy bez względy na wyznanie, pochodzenie, światopogląd i inne różnice. Ewangelickie Stowarzyszenie Betel od 2015 r. realizuje szeroką pomoc dla osób potrzebujących na terenie Gminy Biała Piska i dotychczas nie spotkaliśmy się z negatywnym oddźwiękiem naszej służby wśród mieszkańców Gminy. Wręcz przeciwnie spotykamy się na co dzień z wyrazami podziękowania za naszą służbę. Ponadto w budynku tym znajduje się kaplica ewangelicka, gdzie odbywają się nabożeństwa. Wydarzenie to traktujemy jako akt wandalizmu ludzi niedojrzałych.

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Piszu jako właściciel budynku złożyła wniosek o ściganie i ukaranie sprawców w związku ze zniszczeniem mienia oraz w związku z obrazą uczuć religijnych.

Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Piszu odniósł się do sytuacji:

Od 10 lat służę w piskiej parafii ewangelickiej i nigdy dotychczas nie spotkałem się z takim wandalizmem i obrazą uczuć religijnych. Jako ewangelicy staramy się wdrażać na co dzień nauczanie Chrystusa o miłości do bliźniego poprzez opiekę nad osobami potrzebującymi i nigdy nie pytamy o wyznanie czy pochodzenie osób w potrzebie. Niestety w rzeczywistości naszego kraju powstało przyzwolenie społeczne na dokonywanie podziałów na obywateli bardziej lub mnie „polskich”. Takie podziały są sztuczne, rozbijają społeczność jaką tworzymy w naszej Ojczyźnie, w naszych miastach i wioskach: jako katolicy, ewangelicy, prawosławni, czy osoby innych wyznań i religii. Jako społeczeństwo musimy się z całą stanowczością przeciwstawiać takim zachowaniom, które burzą spokój i ład społeczny oraz powodują, że nasi sąsiedzi, przyjaciele czują się odrzuceni, wykluczeni. Jestem przekonany, że niniejszy incydent nie podzieli nas, ale jeszcze bardziej scementuje i wzmocni w dalszej służbie na rzecz osób potrzebujących i wykluczonych.
Ks. Marcin Pysz
Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Piszu.
Prezes Ewangelickiego Stowarzyszenia Betel.


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ifek #2315052 | 77.242.*.* 27 sie 2017 12:10

  dal pokaz patriotyzmu dla rodziny i Polski ktora reprezentuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. x #2307843 | 93.115.*.* 15 sie 2017 13:55

  łobuz ma 35 lat? to nie huligański wybryk, to działanie świadome partii dobra zmiana i szalonych narodowców

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Parafianin #2303933 | 185.29.*.* 8 sie 2017 23:20

  Nie ma żadnych watpliwosci, ze aktu bestialstwa dokonało prawicowe-narodowo myslenie partii rządzacej. Połowicznie przyzwolenie profaszystom daje błaszczyk. Grzegorzupałdyna nie ma za grosz wstydu a i powinien go przebadać psychiatra. Jego opinie, w większosci sam tu pisuje pod różnymi nickami, to dziecinada i podawanie nieprawdziwych informacji. To on wypisuje wszystkie kłamstwa przeciwko obecnemu burmistrzowi. Ale dzban do czasu wodę nosi. Bezkarnym nie pozostanie. Osobiście zadbam o to. Po za tym myśli, ze powróci do stanowiska w urzędzie stanu cywilnego, które mu podarował były burmistrz alik, jego żonie też, w urzędzie , wiecznie była na zwolnieniu lekarskim i brała kasę za nic nierobienie. Nepotyzm poprzedniego burmistrza nie miał granic, ale nareszcie sie zakończył. Teraz pałdynie pozostało tylko smrodzenie na forum.

  Ocena komentarza: warty uwagi (43) odpowiedz na ten komentarz

 4. Do Icek #2303774 | 94.254.*.* 8 sie 2017 18:54

  Brawo Icek Pałdyna . Skasowaniem posta ujawniłeś swoją obecność. Wstydź się chłopie bronisz Pisu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

 5. icek #2303434 | 37.47.*.* 8 sie 2017 09:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To na pewno lemingi od donka i bronka

Pokaż wszystkie komentarze (21)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5