Kto otrzyma Orfeusza? Wkrótce poznamy nominowanych do nagrody

2017-04-24 17:00:00 (ost. akt: 2017-04-24 10:47:55)
Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 1 lipca w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 1 lipca w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu

Autor zdjęcia: Łukasz Borkowski

Wielkimi krokami zbliża się finał konkursu "Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ". Już w czwartek, 27 kwietnia, poznamy nominowanych do tej nagrody, natomiast VI Gala wręczenia nominacji i przyznanie Orfeuszy, w tym Orfeusza Mazurskiego, odbędzie się 1 lipca na scenie plenerowej Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.
Autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja
Jak informuje Wojciech Kass, sekretarz Nagrody, na tegoroczną edycję konkursu nadesłano aż 195 tomików wierszy. Spośród nich, na posiedzeniu, które odbędzie się 27 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury w składzie: Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominuje dwadzieścia (lista tych nominacji będzie ogłoszona na stronie www.orfeusz-nagroda.pl), a następnie wyłoni finałową piątkę (jej publikacja nastąpi na początku czerwca).

VI Gala wręczenia nominacji i przyznanie Orfeuszy, w tym Orfeusza Mazurskiego odbędzie się 1 lipca na scenie plenerowej Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.

Nagrody tradycyjnie ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja. W tym roku organizację nagrody dofinansował Instytut Książki. W związku z tym na stronie internetowej oraz na Facebooku Muzeum K.I. Gałczyńskiego prezentowane będą wideoklipy wybranego wiersza z każdego z 20. nominowanych tomików.

Wideoklipy w reżyserii Olgi Czyżykiewicz (studio Tadam) z udziałem pięciu młodych aktorów: Katarzyny Dąbrowskiej, Michaliny Łabacz, Łukasza Borkowskiego, Józefa Pawłowskiego i Stefana Pawłowskiego, którzy zaprezentują wiersze finalistów wyemituje jeden z patronów medialnych nagrody – TVP Kultura.

Po raz pierwszy w tym roku w wyłonieniu swojego laureata wezmą udział czytelnicy poezji oddając swój głos na na jeden z 20. nominowanych tomików za pośrednictwem profilu muzeum na facebooku. Nagrodą czytelników będzie jesienne spotkanie autorskie laureata w muzeum w Praniu, transmitowane również przez internet.

Ponadto wybrane wiersze finalistów zostaną wydane w formie pocztówek poetyckich i zakładek książkowych.


O NAGRODZIE
Nagroda została utworzona w 2011 roku (pierwsza edycja odbyła się w roku 2012) przez Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu, w celu uhonorowania wybitnych osiągnięć współczesnej polskiej liryki. Przyznawana jest twórcom żyjącym, autorom najlepszych książek poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:
− ORFEUSZ – za najlepszy tom roku;
− ORFEUSZ MAZURSKI – za najlepszy tom roku napisany przez twórcę z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Suwalszczyzna).

Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe statuetki oraz nagrodę w wysokości 20 tys. zł w przypadku ORFEUSZA, a 5 tys. zł w przypadku ORFEUSZA MAZURSKIEGO.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5