Wolontariusze "Piskiej Pozycji Ryglowej" nagrodzeni za pamięć o poległych

2017-01-24 12:00:00(ost. akt: 2017-01-24 11:02:01)

Autor zdjęcia: SH „Piska Pozycja Ryglowa”

Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa”, grupa zrzeszająca wolontariuszy z Pisza i okolicznych miejscowości, od lat prowadzi działalność związaną z przywracaniem pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych. Za działania związane z upamiętnieniem miejsc walk i męczeństwa, a także opieką nad tymi miejscami stowarzyszenie zostało niedawno nagrodzone przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego w Olsztynie.
Stowarzyszenie Piska Pozycja Ryglowa znane jest głównie z udostępnienia ścieżki edukacyjnej, prowadzącej szlakiem umocnień wojskowych pomiędzy Piszem a Snopkami. Trasa wraz z odrestaurowanym schronem Regelbau 502 jest jedną z największych historycznych atrakcji Pisza, a członkowie działający w stowarzyszeniu co roku goszczą u siebie setki mieszkańców miasta oraz turystów.

Stowarzyszenie od lat prowadzi także prace związane z przywracaniem pamięci o innych ważnych miejscach, świadczących o trudnej historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski. Dzięki zaangażowaniu członków udało się odnaleźć i uprzątnąć zapomniane cmentarze oraz mogiły, odrestaurować zapomniane pomniki czy oczyścić i zabezpieczyć budowle fortyfikacyjne.

Aktywność stowarzyszenia została dostrzeżona przez wojewodę Artura Chojeckiego, który podczas spotkania w Olsztynie wyróżnił blisko 30 instytucji oraz osób, które podejmują działania związane z upamiętnieniem miejsc walk i męczeństwa, a także opieką nad tymi miejscami.

Podczas specjalnej konferencji, wojewoda podkreślał, że nagrody to wyraz podziękowania za upowszechnianie idei pamięci narodowej. Wspólnie ze stowarzyszeniem wyróżniono także Nadleśnictwo Pisz, I Liceum Ogólnokształcące w Piszu, a także Elżbietę Winek, która jest emerytowaną pracownicą Urzędu Miejskiego w Piszu.

Wręczenie nagrody Piskiej Pozycji Ryglowej niemal zbiegło się z rozpoczęciem prac realizowanych we współpracy z władzami Białej Piskiej. Członkowie stowarzyszenia podjęli się oczyszczenia terenu cmentarza wojennego w nieistniejącej wsi Baranowo. Nekropolia położona jest przy drodze z Białej Piskiej do Kumielska, ale o jej istnieniu wiedziało niewielu. W zaroślach odnaleziono zdewastowany pomnik cmentarza wojennego, który był doskonale widoczny na archiwalnych fotografiach. Wszystko wskazuje jednak na to, że prace nie zakończą się na wykarczowaniu i oczyszczeniu terenu.

– Gdy zasiedliśmy przy ognisku w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku uznaliśmy, że warto poświęcić więcej czasu temu miejscu – mówi Sławomir Wolski, prezes SH Piska Pozycja Ryglowa. – Postanowiliśmy odbudować pomnik. Wiąże się to z koniecznością stworzenia dokumentacji, uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz znalezienia partnera strategicznego.

Stowarzyszenie, zrzeszające miłośników historii i militariów, łatwo zjednuje sobie współpracowników, dzięki którym podejmowane działania zawsze udaje się sfinalizować. Długa lista zrealizowanych przedsięwzięć to najlepsza rekomendacja, że tej organizacji można zaufać.

Raczyński Mieczysław
Remes


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ya #2168166 | 78.11.*.* 26 sty 2017 07:32

    Tak,a zimą 1944 na 45 rok ciapnął anzug z którego był dumny i nocami wracał do domu w cywilnym ubraniu ukradzionym gdzieś we Francji czy Polsce a teraz wnusiom tłumaczy ,że owszem był w Wehrmachcie ale w orkiestrze wojskowej .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #2168111 | 217.99.*.* 25 sty 2017 22:24

    Jak kogoś odznaczają to pewnie za propagowanie banialuków w stylu "przymusowej służby w znienawidzonym pruskim/niemieckim mundurze" :-D Ani mój Opa ani żaden z jego kolegów nie nienawidzili swojego munduru, wręcz przeciwnie :-) a był i w Kijowie, i Paryżu i Warszawie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. ryk #2167453 | 83.31.*.* 25 sty 2017 05:45

    A te narzędzie tortur zwane krzyżem to co to jest ? do czego wam to służy ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5