Wychodząc z domu - nie zapominajmy o odblaskach
2016-12-09 15:00:00(ost. akt: 2016-12-08 14:18:59)
Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Stąd powinni czynić wszelkie starania, aby na drodze być jak najbardziej bezpiecznym. W okresie jesienno – zimowym ogromne znaczenie mają elementy odblaskowe.
W sezonie jesienno -zimowym zwykle panuje słaba widoczność na drodze. Szybko robi się ciemno, do tego pada deszcz lub śnieg, jest mglisto. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie najczęściej ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i.in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Stąd zaleca się, by odblaski umieszczając na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas można mieć pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Zwracajmy uwagę na nasze dzieci, aby one także korzystały z elementów odblaskowych, najlepiej nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w mieście. Sami świećmy dla nich przykładem..
Pamiętajmy, że prawo o ruchu drogowym stanowi, że pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobligowany jest posiadać elementy odblaskowe widoczne dla innych użytkowników dróg. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat karny do 100 złotych.
Bezpieczeństwo pieszych w okresie jesienno-zimowym PAMIĘTAJ !
1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.
2. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).
4. Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd!
5. Praw fizyki nie da się oszukać. W nocy prze złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!
6. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Ponadto samochód poruszający się z prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! – to jest długość trzech zaparkowanych samochodów.
7. Zapamiętaj, że stopień obrażeń potrąconego pieszego jest uzależniony od prędkości jadącego pojazdu. PRĘDKOŚĆ NAPRAWDĘ ZABIJA! Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15 % szans na przeżycie a z prędkością 50 km/h około 40 %. Nawet jeśli przeżyje często zostaje osoba niepełnosprawna do końca życia.
8. Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
9. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
10. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.
11. Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
12. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.
13. Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.
14. Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W aglomeracjach miejskich takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem.
Pamiętajmy zatem, że widoczny – znaczy bezpieczny !
KPP Pisz
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
dO HÓJA #2132839 | 81.15.*.* 11 gru 2016 13:42
Ten jest burmistrzem, który jest najlepszy w tej profesji.
Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz
HOJ #2132772 | 31.183.*.* 11 gru 2016 11:41
HOJ #2131516 | 31.183.*.* 9 gru 2016 18:05 Dlaczego burmistrzem Pisza nie są ludzie którzy mają ( smykałkę do biznesu, Wróblewski Karwowski, Jeżeli Ktoś ninusuje mój komentarz i twierdzi że leprzy stolarz z 50m2 niż przędsiębiorca z 500 m2 to jest albo IDIOTĄ albo JACKIEM WACKIEM to też idiota
Ocena komentarza: warty uwagi (28) odpowiedz na ten komentarz
DO HÓJA #2132511 | 81.15.*.* 10 gru 2016 21:39
finanse gminy
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz
HOJ #2132376 | 78.11.*.* 10 gru 2016 18:46
Powiedz prawdę finanse gminy czy własne.
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
Wera #2132064 | 78.11.*.* 10 gru 2016 12:33
A coś ty zrobił, trutniu jeden! Czyżbyś był ślepy? Przed wszystkim doprowadził finanse gminne do porządku i przygotował wiele nowych projektów. Nie leniuchował jak twój idol Alicki.
Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz