Prawie 4,5 miliona euro na wsparcie. Od czerwca nabór wniosków

2016-05-28 09:00:00(ost. akt: 2016-05-27 13:08:24)
Dariusz Kizling, dyrektor Biura LGD „Mazurskie Morze” w Orzyszu

Dariusz Kizling, dyrektor Biura LGD „Mazurskie Morze” w Orzyszu

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Lokalna Strategia Rozwoju napisana przez Lokalną Grupę Działania "Mazurskie Morze" zajęła pierwsze miejsce spośród 12 złożonych w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Umowa o warunkach i sposobie jej realizacji już została podpisana - LGD "Mazurskie Morze" pozyskało prawie 4.5 mln euro na wsparcie pomysłów mieszkańców powiatu piskiego i mrągowskiego.
Z Dariuszem Kizlingiem, dyrektorem biura LGD w Orzyszu rozmawiamy m.in. o tym, na co można otrzymać pieniądze za pośrednictwem LGD „Mazurskie Morze”.

— W piątek (20 maja) przedstawiciele LGD „Mazurskie Morze” podpisali w Olsztynie umowę o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2014 – 2020. Co to oznacza dla mieszkańców obszaru objętego działaniami LGD?

— Lokalna Strategia Rozwoju w przypadku LGD „Mazurskie Morze” opracowana została dla obszaru powiatu piskiego i mrągowskiego na okres 2014-2020. Strategia tworzona była w celu określenia kierunków rozwoju obszaru, a następnie pozyskania środków na wsparcie operacji, które będą się do tego rozwoju przyczyniać.

Należy podkreślić, że prace nad strategią rozpoczęły się już na przełomie 2014 i 2015 roku i zakończyły się 30 grudnia 2015 r. złożeniem wniosku do Samorządu Województwa o dofinansowanie kwotą 5 000 000,00 Euro kosztów wdrażania strategii. Lokalna Strategia Rozwoju LGD „Mazurskie Morze” 2014-2020 została najwyżej oceniona spośród 12 LSR złożonych do Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Natomiast dla mieszkańców najważniejszym efektem jest z pewnością pozyskanie przez LGD środków w wysokości 4 484 475 Euro. Zostaną one wydane na wsparcie pomysłów mieszkańców powiatu piskiego i mrągowskiego przyczyniających się do pozytywnych zmian społeczno-ekonomicznych naszego obszaru.

— Co wpłynęło na tak wysoką ocenę Strategii złożonej przez LGD „Mazurskie Morze”? Czym się wyróżniliście spośród pozostałych LGD?

— Przede wszystkim nasza strategia pisana była przy zaangażowaniu mieszkańców i siłami pracowników zatrudnionych w Biurze LGD, oraz członków stowarzyszenia. Nie korzystaliśmy z pomocy ekspertów zewnętrznych, ale oparliśmy tworzenie dokumentu o wskazówki i spostrzeżenia mieszkańców dwóch powiatów.

Cele strategii i propozycje operacji, które mają być wspierane ze środków uzyskanych na wdrażane LSR sformułowane zostały właśnie w oparciu o sugestie zgłoszone przez lokalne społeczności. Dzięki temu wszystkie elementy opracowanego dokumentu doskonale do siebie pasowały i eksperci oceniający naszą Strategię zauważyli to.

Dlatego składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przychodzili na nasze spotkania, oraz w inny sposób angażowali się w tworzenie dokumentu. Dziękuję za pytania, wątpliwości, propozycje, sugestie. Szczególne podziękowania dla samorządów lokalnych, które służyły wsparciem logistycznym i technicznym, oraz zaangażowały się w analizowanie specyfiki społeczno-gospodarczej poszczególnych gmin. Razem zapracowaliśmy na wielki sukces.

— Od ogółu do szczegółu, czyli na co można otrzymać dofinansowanie za pośrednictwem LGD „Mazurskie Morze”?

— No właśnie. Razem pracowaliśmy na sukces w ocenie Lokalnej Strategii Rozwoju, a teraz musimy razem pracować nad skuteczną realizacją tej strategii. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do przygotowywania projektów przyczyniających się do osiągnięcia celów zapisanych w LSR i do występowania o dofinansowanie.

Dla naszych beneficjentów ważne jest, że dofinansowanie można uzyskać za naszym pośrednictwem z dwóch programów unijnych i różnią się one warunkami dofinansowania. Jeden tych programów to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Drugi program to Program Operacyjny Rybactwo i Morze 2014-2020.

Jedna ze wspólnych zasad to taka, że operacje (projekty) muszą być realizowane na obszarze objętym LSR, czyli w naszym przypadku powiat piski i powiat mrągowski (bez miasta Mrągowo). Dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą lub ją rozwijać istotną informacją jest, że 50% środków na wdrażanie LSR musi być przeznaczonych właśnie na wsparcie tego sektora.

W ramach PROW osoba zamierzająca rozpocząć działalność gospodarczą może ubiegać się o dofinansowanie operacji kwotą 100 tys. zł i do 100% kosztów kwalifikowalnych. Co ważne 70% przyznanego dofinansowania otrzymuje w formie premii („z góry”). Na rozwój działalności można wnioskować z tego programu o dofinansowanie kwotą 300 tysięcy złotych i do 70% kosztów kwalifikowalnych. Natomiast dla organizacji pozarządowych dofinansowanie będzie przyznawane w drodze konkursów na przyznanie grantu (do 50.000zł na operację).

Jeżeli chodzi o Program Rybactwo i Morze to tutaj można ubiegać się o dofinansowanie na działalność gospodarczą (tworzenie i rozwój) w kwocie do 300 tysięcy złotych i nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowalnych.
Ze środków jednego i drugiego programu możliwe będzie finansowanie działań wpisanych do Strategii i dedykowanych podmiotom publicznym, np. na modernizacje i budowę infrastruktury.

Oczywiście nie da się tego omówić w wystarczający sposób w tym wywiadzie. Dlatego zapraszam na naszą stronę internetową www.lgd.mazurskiemorze.pl, oraz do biura w Orzyszu na ul. Leśnej 22. Na pytania odpowiemy również telefonicznie pod numerem 87 423 85 20.

— Kiedy planowane są pierwsze nabory wniosków przez LGD?

— Oczywiście ogłaszanie naborów będzie poprzedzone spotkaniami z mieszkańcami obszaru, którzy zainteresowani są uzyskaniem dofinansowania. W każdej z ośmiu gmin odbędzie się spotkanie informacyjne. Będziemy o nich informować na naszej stronie internetowej, oraz na stronach gmin. Na spotkaniach powiemy szczegółowo o warunkach ubiegania się o dofinansowanie, odpowiemy na pytania, pokażemy jak wygląda formularz wniosku o dofinansowanie.

Pierwszy nabór wniosków planujemy ogłosić na koniec czerwca 2016 r. z terminem składania operacji do 30 września 2016. Terminy te jednak uzależnione są od zatwierdzenia dokumentów na poziomie krajowych pozwalających na to (np. wzór wniosku, sprawozdania, umowy z beneficjentem, itp.).

— Jakie inne działania zamierza podjąć LGD w najbliższym czasie?

— Po pierwsze chciałbym podkreślić, że pracownicy Biura LGD to kompetentni, zdolni i wykształceni specjaliści. Ważnym elementem towarzyszącym pozyskaniu środków na wdrażanie LSR jest dodatkowa kwota 612.500 Euro na koszty bieżące i aktywizację. Dzięki temu w Biurze LGD możliwe będzie zatrudnienie dotychczasowej kadry i rozwijanie działalności o nowe przedsięwzięcia.

LGD „Mazurskie Morze” jest jednym z założycieli Spółdzielni Socjalnej „Mazurskie Morze Możliwości”, w której zatrudnienie znalazło 5 osób wykluczonych z rynku pracy. Spółdzielnia działa już półtora roku. Jednym z działań będzie na pewno wniosek o pozyskanie środków na rozwój spółdzielni. Złożyliśmy wniosek do Gminy Orzysz na realizację zadania publicznego „Prowadzenie Centrum Informacji Turystycznej”.

We wrześniu i październiku realizować będziemy II edycję Programu Aktywizacji i Integracji 2016 dofinansowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Piszu. Mamy bardzo ambitny plan na realizację projektu o dofinansowanie którego występujemy do programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska. Jesteśmy liderem tego projektu, a uczestniczy w nim czterech partnerów. Działania dotyczą tworzenia nowych atrakcji turystycznych na obszarach przygranicznych. To tak z grubsza, ponieważ wiele innych pomysłów czeka na realizację. W najbliższym czasie jednak najbardziej pochłonie nas wdrażanie strategii i współpraca w tym zakresie z mieszkańcami.

— Pozostaje więc tylko życzyć powodzenia i dalszych sukcesów w realizacji nowych wyzwań. Dziękuję za rozmowę.

— Dziękuję.


Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze” powstało, by umożliwić mieszkańcom sześciu gmin leżących wokół jeziora Śniardwy (Biała Piska, Mikołajki, Orzysz, Piecki, Pisz i Ruciane-Nida) wykorzystanie unijnych środków dostępnych w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013. Siedzibą stowarzyszenia jest Biuro w Orzyszu. W 2015 roku Stowarzyszenie powiększyło obszar działania o kolejne gminy - Sorkwity i gminę wiejską Mrągowo. Celem organizacji jest podniesienie jakości życia na wsi i obszarach wiejskich dzięki oddolnym inicjatywom naszych rolników, mieszkańców, przedsiębiorców, stowarzyszeń i gmin. Na ten cel pozyskuje środki z Unii Europejskiej. Każdy mieszkaniec lub organizacja, zarejestrowana na terenie jednej z gmin należących do LGD, może złożyć wniosek o dofinansowanie swojego projektu, który przyczyni się do podniesienia jakości życia na terenie LGD. Szczegóły na stronie internetowej www.lgd.mazurskiemorze.pl w zakładce: „Nabory wniosków”.

Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5