Jak zrobić domową białą kiełbasę?

2016-03-15 08:00:00(ost. akt: 2016-03-15 07:59:24)

Autor zdjęcia: Zdjęcie ilustracyjne

Wielkanoc tuż, tuż. Wiadomo, że bez dobrej białej kiełbasy nie może obejść się żaden wielkanocny żurek, a najsmaczniejszą białą kiełbasę najlepiej zrobić samemu! Wykonanie jej w domu nie jest wcale trudne. Jeśli tylko macie maszynkę do mielenia mięsa i dodatkowo nasadkę do nadziewania kiełbas, to na pewno sobie poradzicie.
Składniki (na ok. 4,5 kg kiełbasy):
2,5 kg karkówki wieprzowej b/k, 1 kg łopatki wieprzowej b/k, 0,5 kg podgardla wieprzowego, 8 sporych ząbków czosnku - po 2 na każdy kg mięsa, 72 g soli zwykłej albo peklowej - po 18g na każdy kg, 8 g cukru - po 2g na każdy kg, 8 g pieprzu - po 2g na każdy kg (dodałam 5g pieprzu czarnego mielonego i 3g pieprzu ziołowego), 8 g majeranku suszonego - po 2g na każdy kg, 400 ml lodowatej wody

Jak zrobić pyszną domową białą kiełbasę?
Mocno schłodzone mięso kroić na mniejsze kawałki i od razu segregować. Chude kawałki karczku i łopatki oddzielnie a podgardle oraz tłuste kawałeczki odcięte od mięsa oddzielnie.Tłuste części zmielić zakładając na maszynkę sitko nr 4 a chude przez sitko nr 8. Razem z tłustymi kawałkami zmielić obrane ząbki czosnku.

Obie zmielone masy połączyć, dodając odmierzone dokładnie ilości przypraw. Ręką wyrabiać masę (ok.15 minut), dolewając po trochu bardzo zimnej wody aż masa wchłonie wodę i stanie się mocno kleista. Miskę przykryłam szczelnie i odstawiłam w chłodne miejsce na ok. 3 godziny, ale można wydłużyć ten czas nawet do 12 godzin.

Osłonki, naturalne jelita w ok. 1-1,5 metrowych kawałkach, do wyrobu kiełbasy można dostać w dobrych sklepach spożywczych lub supermarketach. Osłonki przygotować według zaleceń producenta (najpierw wypłukać kilka razy w letniej wodzie, potem namoczyć w takiej samej na ok. 1-2 godziny, osączyć).

Do maszynki zainstalować specjalną końcówkę do nadziewania kiełbasy. Rurkę posmarować z wierzchu odrobiną smalcu dzięki czemu łatwiej będzie nałożyć na nią osłonki. Jeden koniec jelita nałożyć na rurkę i delikatnie całość nawlec na rurkę. Do maszynki (ręcznej) nałożyć nieco masy mięsnej i przekręcić aż zacznie wychodzić rurką. Drugi koniec jelita zawiązać na supeł, blokując tym samym wylot.

Teraz można powoli nadziewać kiełbasę. Trzeba to robić wolno, kontrolując żeby w osłonkach nie zostawały wolne przestrzenie z powietrzem, ale także żeby nie nadziewać za ścisło. Można co kilka/kilkanaście centymetrów od razu formować kiełbaski okręcając nadziany kawałek kilka razy wokół własnej osi. Można też nadziać całe jelito i dopiero po zawiązaniu drugiego końca podzielić je na odcinki. Zdecydowanie lepiej jest nadziewać we dwóje - jedna osoba nakłada mięso do maszynki a druga zajmuje się nadziewaniem kiełbasy.

Przygotowane kiełbasy można powiesić na kilka/kilkanaście godzin żeby obeschły (nie jest to konieczne). Część kiełbasek można od razu parzyć przez ok. 30 minut. Temperatura wody nie powinna przekraczać 70-75 st. C. Można też upiec kiełbasę w piekarniku układając ją uprzednio w żaroodpornym naczyniu. Część surowej białej kiełbasy można od razu zamrozić.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5