Lokalne Grupy ze wsparciem na działanie

2015-10-03 12:00:00(ost. akt: 2015-10-02 13:55:29)

Autor zdjęcia: Archiwum

W środę, 23 września w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy z ośmioma lokalnymi grupami działania. W sumie wsparcie otrzyma 11 takich instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego.
Pieniądze, jakie otrzymają lokalne grupy działania, zostaną przeznaczone na wsparcie obszarów wiejskich. — Te środki pomogą w przygotowaniu strategii i nakreślenia przyszłych programów z wykorzystaniem środków unijnych w latach 2014-2020 — mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. — W poprzednim finansowaniu pieniądze, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, przybliżyły Europę w najdalsze zakątki naszego regionu. Jestem przekonany, że tak będzie również tym razem — dodał.
Po 132 tys. zł otrzymają lokalne grupy działania: Stowarzyszenie Południowa Warmia, Brama Mazurskiej Krainy, Mazurskie Morze, Ziemia Lubawska, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski, a także Związek Stowarzyszeń Kraina Drwęcy i Pasłęki. Nieco mniej, bo po 110 tys. zł, trafi do LGD: Wysoczyzna Elbląska i Barcja.

LGD Mazurskie Morze powstała, by umożliwić mieszkańcom sześciu gmin leżących wokół jeziora Śniardwy, czyli: Biała Piska, Mikołajki, Orzysz, Piecki, Pisz i Ruciane-Nida, wykorzystanie unijnych środków dostępnych w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013. Siedzibą stowarzyszenia jest Biuro w Orzyszu. Obecnie LGD MM zrzesza osiem gmin: cztery z powiatu piskiego (Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida) i cztery z powiatu mrągowskiego (Mikołajki, Mrągowo,Piecki, Sorkwity). W poprzednim okresie programowania grupa pozyskała środki z dwóch programów unijnych PROW 2007-2013 i PO RYBY 2017-2013 na ogólną kwotę 44 miliony złotych.

— Trudno dzisiaj powiedzieć jaki będzie ostateczny kształt Strategii na lata 2014-2020. Obecnie zakończyliśmy pierwszą rundę konsultacji społecznych w ośmiu gminach wchodzących w skład LGD Mazurskie Morze. Celem spotkań była prezentacja informacji o nowym okresie programowania oraz zebranie opinii na temat najważniejszych problemów, które powinny być rozwiązywane w okresie najbliższych kilku lat przy wsparciu środków unijnych — mówi Dariusz Kizling, dyrektor biura LGD Mazurskie Morze. — Jak można się domyślać powstał bardzo szeroki katalog, który poddano weryfikacji przez zespół roboczy powołany do prac nad Strategią. Wybrano w ten sposób problemy kluczowe, do których należy słaby lokalny rynek pracy zwłaszcza dla młodych, niewystarczająca infrastruktura publiczna zarówno ta liniowa jak i służąca rekreacji mieszkańcom i turystom ale również niska aktywność społeczna i kulturalna mieszkańców, brak poczucia tożsamości z miejscem zamieszkania, niska świadomość ekologiczna czy też spadek atrakcyjności wędkarskiej i rybackiej regionu. Na tym etapie prac można powiedzieć, że dofinansowywane będą projekty służące rozwiązaniu tych problemów. Pamiętajmy jednak, że przed nami jeszcze dużo pracy, kolejne dwa etapy konsultacji podczas których jeszcze wiele może się zmienić. Ostatnim etapem prac będzie zatwierdzenie Strategii przez Walne zebranie Członków jeszcze w roku 2015 — dodaje Dariusz Kizling.

Przypomnijmy, że w naszym regionie wnioski o przyznanie pomocy w programie wsparcia przygotowawczego złożyło 11 lokalnych grup działania na kwotę ponad 1,4 mln zł. W ubiegłym tygodniu marszałek podpisał umowy z dwoma organizacjami. Do Lokalnej Grupy Działania Warmiński Zakątek trafi 154 tys. zł, a do Związku Stowarzyszeń na Rzecz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wiejskich Jezior Mazurskich LGD 9 — 110 tys. zł.
W czwartek, 28 września została podpisana umowa z ostatnią organizacją — Lokalną Grupą Działania Lider w EGO, która obejmuje trzy powiaty: ełcki, gołdapski i olecki.Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @ #1829528 | 81.15.*.* 5 paź 2015 22:33

  PSL jak to ktoś dobrze napisał: P-pomagamy S-swoim L-udziom! Dlatego Starosta jest z PSL i nie ma co tu ukrywać, że dla Nowika im jest większe bezrobocie tym lepiej dla niego, bo może czuć się potrzebny dla swoich kolesi. Czas to zmienić, bo w starostwie rządzi PSL i widać, że to nic dobrego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. . #1828447 | 81.15.*.* 4 paź 2015 10:59

  Co do bezrobocia to sie z toba zgode, nowicki starosta, który własnie jest w psl otrzymał 3 miliony zł dla PuP i dalej pracy ludzie nie mają zamiat płacic wykładowcom kursów , po których i tak bezrobotni pracy nie maja, powinien za takie pieniadze jakiś zakład pracy utworzyc, chociazby na 100 osó. Jak był starostom nie zapobiegł sprzedazy sklejki prywaciazowi, gdzie 500 miejsc pracy stracono., wiec po co ten lans jak Nowicki nie daje pracy jak sie do niego pójdzie a przecież to on rzadzi urzedem pracy i pieniedzmi, a robiła to wczesniej zyskowa, kierownik

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 3. abcd #1828394 | 94.42.*.* 4 paź 2015 09:32

  No właśnie. Może by kandydatka PSLu do Sejmu (wicemarszałek województwa) odpowiedziała jakie jest jej stanowisko w sprawie przyjmowania islamistów. W tak biednym województwie ( wojewoda jest z PSLu, marszałek województwa jest z PSLu, wicemarszałek z PSLu) czy nie szykują nam obowiązkowego przydziału?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. mocca #1828338 | 83.6.*.* 4 paź 2015 07:43

  Jak doskonale rozwija się województwo pod przewodem PSL to widać. Nie trzeba zaklinać rzeczywistości i mamić pospólstwo tanią propagandą. Warmińsko-mazurskie jest jednym z najbiedniejszych mimo ogromnego potencjału. Bezrobocie, szczególnie powiat piski, jedno z najwyższych w Polsce. Na to wszystko trzeba mieć pomysł a nie "zielono w głowie" i przemożną chęć trwania na stołkach mimo porażającej indolencji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 5. &&& #1828072 | 195.117.*.* 3 paź 2015 19:20

  ..ta z tą czerwona teczką też tam była?:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5