„Ostatnia mila” zależy od samorządowców?

2015-05-11 10:42:19(ost. akt: 2015-05-11 10:50:23)   Artykuł sponsorowany
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęli cykl spotkań z władzami samorządów naszego województwa. Główny temat spotkań to omówienie założeń Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur w kontekście budowy sieci „ostatniej mili”.
Dnia 30.04.2015 r. przedstawiciele Powiatu Piskiego oraz miejscowych urzędów miast i gmin: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida spotkali się w celu omówienia możliwości rozbudowy infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej obecnie w województwie.

Włodarze z powiatu doskonale wiedzą, że dla powodzenia inwestycji niezbędne jest obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych przez infrastrukturę „ostatniej mili” oraz podatków od nieruchomości. Rezygnacja z części wirtualnych wpływów do budżetów samorządów przełoży się w przyszłości na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, na czym zyskają wszyscy – mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje – poinformował Jakub Wilk z-ca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowski.

Wspólne założenia Planu Cyfrowego spotkały się ze strony przedstawicieli JST
z dużym zrozumieniem. Jednak nie tylko oni decydują o rozwoju społecznym i gospodarczym swojego regionu. Do tego trzeba przekonać jeszcze rady gmin, miast, a to nie jest takie proste – mówią.

Tego samego dnia odbyła się VI sesja Rady Powiatu w Piszu. Bez żadnego głosu sprzeciwu Radni podjęli uchwałę o obniżeniu do minimum stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych – informuje Andrzej Nowicki Starosta powiatu piskiego. Jestem przekonany, jak niezwykle ważne jest obniżenie stawek opłat dla obecnie budowanej inwestycji. Mam nadzieję, że Radni Miasta i Gminy w Piszu podobnie jak my, również przyczynią się do obniżenia barier finansowych dla rozwoju sieci „ostatniej mili”.

W ramach projektu Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna. Obecnie z 2274 km sieci, Samorząd Województwa wybudował 93 % tej infrastruktury. Jednak niezbędna jest jeszcze budowa „ostatniej mili”, sieci docierającej do użytkownika końcowego.
W ramach budowanej infrastruktury szerokopasmowej, w powiecie piskim powstało 6 węzłów dystrybucyjnych w miejscowościach Drygały, Radysy, Biała-Piska, Jagodne, Ukta, Wygryny oraz Pisz.

Dalsza budowa sieci „ostatniej mili” w powiecie piskim zależy już od owocnej współpracy Powiatu, miast i gmin z Samorządem Województwa. Współpracy umożliwiającej wspólne utrzymanie samorządowej sieci i obniżenie barier podatkowych dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podejmą się budowy „ostatniej mili” w naszym regionie – przekonuje Jakub Wilk.

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5