Po sąsiedzku. Dni otwarte Mazurskiej Szkoły Marion Dönhoff w Mikołajkach
2015-04-13 07:44:30(ost. akt: 2015-04-13 07:56:06)
W najbliższą sobotę (18 kwietnia) ćwierćwiecze swojego istnienia obchodzić będzie jedna z pierwszych społecznych szkół w Polsce. Utworzona z inicjatywy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w marcu 1989 roku Społeczna Szkoła im. Marion Dönhoff w Mikołajkach obecnie prowadzi działalność edukacyjną w formie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego. Jubileusz połączony będzie z dniami otwartymi szkoły.
Początkowo placówka oświatowa miała być odpowiedzią na potrzebę utworzenia szkoły dla młodzieży z samych Mikołajek. Jednak już po kilku latach okazało się, że nie jest to zwyczajna szkoła a zasilać szeregi jej uczniów zaczęła młodzież z całego powiatu mrągowskiego oraz powiatów ościennych.
Niewątpliwy sukces placówka zawdzięcza zaangażowaniu kadry nauczycielskiej, ich pedagogicznej pasji i rodzinnej atmosferze. Ta niewielka mazurska szkoła stała się kuźnią absolwentów, których nazwiska odnaleźć możemy na listach studentów najlepszych uczelni w kraju i za granicą. Wśród nich odnajdziemy również lekarzy, pracowników naukowych i doktorantów uniwersyteckich, prawników i doradców w dużych korporacjach w Polsce i Europie, architektów oraz projektantów łodzi i jachtów, właścicieli prywatnych firm, osoby pracujące w branży modelingowej, dziennikarzy stacji państwowych i prywatnych, pilotów samolotów wojskowych, marynarzy, producentów filmowych, nauczycieli, tłumaczy, geodetów, psychologów, przedsiębiorców, podróżników i pracowników wielu innych branż.
W 1995 roku Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Mikołajkach swoim patronatem objęła Hrabina Marion Dönhoff – niemiecka dziennikarka, współwydawca i redaktor naczelny tygodnika „Die Zeit”, która po II Wojnie Światowej aktywnie działała na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy wschodniej. Mazurski charakter mikołajskiej szkoły uczynił z niej wielowymiarową platformę wymiany myślowej, projekcją tolerancyjnego spojrzenia na współistnienie Mazurów, Polaków i Niemców na terenach dawnych Prus Wschodnich. Osobliwy charakter podejścia do nauczania w tej szkole jest ucieleśnieniem wieloletnich starań Hrabiny Dönhoff, postaci wyjątkowo symbolicznej dla polsko-niemieckiego pojednania.
Organizatorzy jubileuszu Szkoły Marion Dönhoff w Mikołajkach chcą silnie zaakcentować przypadającą również w tym roku 50 rocznicę „Listu biskupów polskich do niemieckich” nazwanego później orędziem, który zawiera znany fragment: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Podczas uroczystości, Zbigniew Nosowski, który jest redaktorem naczelnym kwartalnika WIĘŹ poprowadzi panel dyskusyjny nt. roli „Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich” w świetle normalizacji stosunków polsko-niemieckich po okropieństwach II Wojny Światowej.
Współgospodarzami jubileuszu szkoły będą Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Mikołajkach, Stowarzyszenie Pro Masuria, Fundacja Marion Dönhoff, Towarzystwo WIĘŹ oraz Potocki Gałkowo. Swoją obecność podczas jubileuszu szkoły potwierdziła Wioletta Śląska-Zyśk Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Więcej informacji na stronie szkoły: www.sto-mikolajki.pl
Paweł Oleński
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez