Przemoc w rodzinie. Tu znajdziesz pomoc

2015-03-20 05:53:00(ost. akt: 2015-03-20 05:55:02)
Monika Orłowska, specjalista pracy w rodzinie w PCPR w Piszu

Monika Orłowska, specjalista pracy w rodzinie w PCPR w Piszu

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

O przemocy w rodzinie i formach jej przeciwdziałania prowadzonych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu rozmawiamy z Moniką Orłowską - specjalistą do spraw pracy z rodziną.


- Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu znajduje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który działa od 2002 roku. Udzielamy tam wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie w postaci schronienia w ramach interwencji kryzysowej. Jest to pomoc w postaci psychologa, poradnictwa prawnego oraz socjalnego, a w sytuacjach uzasadnionych schronienia nawet do 3 miesięcy. Osoby przebywające w OIK korzystają z pomocy specjalistów zatrudnionych w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej działającej przy PCPR w Piszu, tj. psychologa, pedagoga, mediatora oraz prawnika. Nasza placówka prowadzi również program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie. Warunkiem wzięcia udziału w tym programie jest dobrowolne przyznanie się do stosowania przemocy i chęć uczestnictwa. Osoby do programu mogą zgłaszać się dobrowolnie lub są skierowane do jego udziału na podstawie postanowienia wydanego przez Sąd. Program ten trwa 3 miesiące, po jego ukończeniu informujemy o efektach Sąd, Policję, Zespół Interdyscyplinarny oraz w dalszym ciągu prowadzimy przy współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Policji monitoring, co do zachowań sprawców. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu w latach 2013 i 2014r włączyło się również w ogólnopolską kampanię „Biała Wstążka” – kampanię skierowaną przeciwko przemocy wobec kobiet. W jej ramach zorganizowaliśmy akcję „Otwartych drzwi”, w której pracownicy PCPR wspierali i udzielali indywidualnych porad osobom dotkniętym przemocą.


— W przypadku podejrzenia występowania przemocy wprowadzana jest procedura Niebieskiej Karty. Niebieska karta może zostać zainicjowana przez Policję, PCPR, Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagoga szkolnego, Służbę Zdrowia. Dotyczy ona członków rodziny dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Niebieska Karta zakładana jest w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. W rezultacie zwoływana jest tzw. Grupa Robocza lub Zespół Interdyscyplinarny, których członkami są przedstawiciele w/w służb. Osoby te analizują zgłoszoną sprawę i przygotowują plan pomocy rodzinie oraz go realizują. Warto nadmienić, że 14 marca 2015 r. Prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację konwencji dot. zwalczania przemocy wobec kobiet. Konwencja Rady Europy ma chronić kobiety przed różnymi formami przemocy i dyskryminacji. Jej ratyfikacja wiąże się ze zmianami w polskim prawie, m.in. rozszerzeniem definicji przemocy na przemoc ekonomiczną oraz umożliwieniem policji podejmowania, w szczególnych sytuacjach, interwencji jeszcze przed decyzją sądu.


— Jako pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piszu, na co dzień stykam się z problemem przemocy w rodzinie i staram się podejmować szereg działań mających na celu poprawę sytuacji rodzin dotkniętych tym problemem. Przemoc w rodzinie może przybrać różne formy. Może to być zarówno przemoc fizyczna, psychiczna jak też przemoc seksualna. Chciałabym apelować do wszystkich osób, które doświadczają przemocy o zgłaszanie się do PCPR w Piszu. Gwarantujemy anonimowość i kompleksowe wsparcie. Apeluję również do osób, które są świadkami stosowania przemocy wobec innych, aby reagowali i nie pozostawali obojętni na krzywdę ludzką. Nie usprawiedliwiajmy aktów przemocy. Powinniśmy oddziaływać właściwie i nie lękać się. Pamiętajmy, często ofiary przemocy są bezsilne i na tyle słabe, że nie są w stanie sami poprosić o pomoc. Obowiązkiem obywatelskim jest reagować i zgłaszać do odpowiednich służb każdy przypadek przemocy. Zdarzają się w naszym życiu również niezwykłe wydarzenia, które określa się mianem cudów. W chwili, kiedy ludzie tracą ostatki nadziei, wpadają w czarną rozpacz i tracą wszelkie siły do dalszej walki, zdarza się, że… sprawca przemocy podejmuje pracę nad sobą przy pomocy specjalistów i staje się w końcu Przyjacielem Rodziny.


— Dziękuję.



POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W PISZU
ul. Piaskowa 2
12-200 Pisz
tel. (0-87) 424-11-38, 425-25-71
tel/fax. 424-11-39
e-mail:pcpr@powiat.pisz.pl

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się!:

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5