To dzięki nim zmieniała się gmina

2014-05-31 17:00:00(ost. akt: 2014-05-30 14:45:59)
Przewodniczący Rady Miejskiej w Orzyszu Wiesław Wasilewski wręczył okolicznościowe statuetki zasłużonym samorządowcom, m.in. byłemu burmistrzowi Adamowi Korenkiewiczowi (na zdjęciu z lewej)

Przewodniczący Rady Miejskiej w Orzyszu Wiesław Wasilewski wręczył okolicznościowe statuetki zasłużonym samorządowcom, m.in. byłemu burmistrzowi Adamowi Korenkiewiczowi (na zdjęciu z lewej)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gierej

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory. Dwanaście miesięcy później, dokładnie 27 czerwca 1990 roku, wybieraliśmy demokratycznie władzę samorządową. Aby uczcić tamte wydarzenie w Orzyszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej upamiętniająca 25-lecie Święta Wolności.
Najbardziej zasłużonym dla rozwoju gminy i samorządu lokalnego osobom wręczono okolicznościowe wyróżnienia. Specjalne wyróżnienia odebrali, m.in. pierwsza przewodnicząca gminy Danuta Liwoch (lata 1990 - 1994), jej następcy — Jerzy Rajkiewicz (1994 - 1998) oraz Władysław Pszczółkowski (1998 - 2002), a także burmistrzowie Orzysza — Adam Koronkiewicz (lata 1990 - 1998) i Jan Aleszczyk (1998 - 2010).

— Pracę na rzecz naszej lokalnej społeczności zacząłem od stanowiska sekretarza gminy, które zajmowałem w latach 1980-1982. Później zajmowałem się, m.in. gospodarką finansową i przedsiębiorczością. Doświadczenie zawodowe wykorzystałem w budowaniu takiej gminy, jaką teraz widzimy. Przez 12 lat mojego urzędowania Orzysz bardzo się rozwinął — wspomina Jan Aleszczyk.

Za największy staż zawodowy w samorządzie nagrodzono wicestarostę Marka Wysockiego (w przeszłości radnego w gminie Orzysz), emerytowaną urzędniczkę Elżbietę Adamską, a także dwoje sołtysów z najdłuższym stażem — Kazimierę Borchet (sołtys z 36-letnim stażem) z sołectwa Góra i Adama Pietrzaka, sołtysa Dziubiel.

— Zostałem wybrany sołtysem jesienią 1977 r. Byłem wtedy młodym, aktywnym rolnikiem posiadającym średnie gospodarstwo. Zawsze chętnie niosłem pomoc innym, reagowałem na każde ich wezwanie dlatego mi zaufali. Zobaczymy co będzie dalej, jeśli znajdzie się jakiś młody następca ustąpię. Kiedyś sołtysowi było lżej, bo ludzie inną mentalność — uważa sołtys Dziubiel.

— Byli bardziej przywiązani do rodzinnej miejscowości. Teraz to się zmienia. Największą inwestycją, którą wykonałem była budowa placu zabaw. Wkrótce doczekamy się boiska. Sołtys powinien być uśmiechnięty i życzliwy dla sąsiadów — dodaje Pan Adam.

Ponadto okolicznościowe dyplomy odebrało sześciu laureatów konkursu z wiedzy o samorządzie. Po wysłuchaniu okolicznościowego referatu Mieczysław Maciążek z Klubu Rotary Warszawa przekazał dla świetlicy wiejskiej w Szwejkówku sprzęt do interaktywnej nauki o wartości 12 tys. zł, m.in. komputer, oprogramowanie i tablicę multimedialną.

Grzegorz Gierej
g.gierej@gazetaolsztynska.pl


Agata Smuga, Karol Konopka, Edyta Olender, Nikolina Surgiewicz, Klaudia Ośka, Bartosz Pilarczyk

LAUREACI KONKURSU Z WIEDZY O SAMORZĄDZIE :

Polecam nowe wydanie Gazety Piskiej, tylko ciekawe informacje:)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. orzyszanka #1407905 | 195.117.*.* 1 cze 2014 11:27

    Chyba ktoś ,,upadł na głowę" rano wstając z łóżka. Pan Radny super człowiek.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. kat #1407805 | 212.244.*.* 1 cze 2014 07:16

    Wasilewski musi złożyć dymisje z funkcji radnego

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5