Superpremia dla stulatka

2025-01-25 07:39:49(ost. akt: 2025-01-25 07:49:00)

Autor zdjęcia: Shutterstock

Kto by nie chciał dożyć stu lat, zachowując przy tym dobrą formę. Ale jak się uda, to z pięknym wiekiem wiążą się też spore pieniądze.
Z jubileuszem 100 lat, przynajmniej w Polsce, wiąże się wymierna korzyść finansowa. Chodzi o świadczenie honorowe, niezależne od emerytury czy renty, które przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat. Jednak do niedawna nie było tu o równości, bo stulatkowie dostawali świadczenie w różnej wysokości, co można było uznać za nierówne traktowanie obywateli.

A brało się to z tego, że świadczenie osobom, które ukończyły 100 lat, było przyznawane przez prezesa ZUS w drodze wyjątku na mocy decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów w 1972 r. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców była ustalana corocznie i obowiązywała od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dlatego stulatkowie otrzymywali je w różnych kwotach. Ale to się zmieniło. W ub. roku Sejm naprawił błąd, uchwalając ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia.

Od 1 stycznia 2025 r. zgodnie z ustawą świadczenie nie już powiązane z kwotą bazową. I wynosi dla wszystkich stulatków 6246,13 zł brutto, co oznacza zarazem sporą podwyżkę dla części stulatków. Co istotne, świadczenie honorowe będzie waloryzowane co roku w marcu, tak jak emerytury i renty.
W latach 70. XX wieku dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie ok. 500 stulatków w kraju.

Dziś jest to ponad 3,5 tys. osób, z tego na Warmii i Mazurach 108 osób, a gros z nich to kobiety, bo aż 95. Jednak tu trzeba zastrzec, że te statystyki w każdej chwili mogą być już nieaktualne, bo czas nie stoi w miejscu.

Zgodnie z nową ustawą świadczenie honorowe przysługuje osobom, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo np. do emerytury lub renty. W takim przypadku świadczenie honorowe jest przyznawane z urzędu, tzn. nie trzeba składać wniosku — wyjaśnia Anna Grabowska, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak dodaje rzeczniczka świadczenie honorowe może być przyznane również po złożeniu wniosku. Dotyczy to osób, które nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty, ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat. W takiej sytuacji ZUS przyzna 100-latkowi świadczenie honorowe od miesiąca, w którym złoży wniosek.
am


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B