„Pszczoły i my – we and bee” – młodzież z Rucianego-Nidy odkrywa tajniki pszczelarstwa!
2024-12-31 12:27:32(ost. akt: 2024-12-31 12:41:44)
Z radością informujemy, że projekt „Pszczoły i my - we and bee”, realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, zakończył się ogromnym sukcesem! Dzięki wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów ET Polska a w szczególności Pani Doroty Sokołowskiej oraz zaangażowaniu lokalnej społeczności, młodzież miała okazję zgłębić tajniki pszczelarstwa, a także promować ekologiczne postawy wśród mieszkańców.
Projekt, który trwał przez cały rok, zainspirował uczniów do aktywnego spędzania czasu po lekcjach. Dzięki współpracy z doświadczonym pszczelarzem Krzysztofem Zamojskim, młodzież zdobyła praktyczne umiejętności w prowadzeniu pasieki, poznawaniu roślin miododajnych oraz produkcji wyrobów pszczelarskich, takich jak miód, wosk i świeczki. Uczniowie nie tylko nauczyli się, jak dbać o pszczoły, ale także zrozumieli ich kluczową rolę w ekosystemie.
W ramach projektu zorganizowano wiele ciekawych działań m.in. zaprojektowaliśmy skład mieszanki, wysiewaliśmy nasiona roślin miododajnych a następnie założono ogród z roślinami miododajnymi i łąkę kwietną, zorganizowano akcję promocyjną, odbyły się konkursy – plastyczny dla szkoły podstawowej dla klas 4-8 oraz konkurs na logo dla uczniów szkoły średniej.
Przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne o właściwościach produktów pszczelich takich jak: miód, pyłek, pierzga, propolis, wosk, jad, mleczko pszczele oraz homogenat larw. Odbyły się warsztaty wytwarzania świec woskowych z wosku pszczelego oraz budowy domków dla dzikich zapylaczy.
W formie prezentacji multimedialnej powstał atlas roślin miododajnych oraz quiz wiedzy o pszczołach. Zbudowaliśmy ule i przygotowaliśmy niezbędne akcesoria do wykonywania przeglądów rodzin pszczelich.
W szkolnej pasiece przeprowadziliśmy miodobranie, udało nam się pozyskać ponad 100 kg miodu lipowego, który został rozlany w słoiczki oznaczone unikalną etykietą zaprojektowaną przez naszych uczniów. Pszczoły zostały odpowiednio przygotowane do zimowli, były leczone przeciwko warrozie i zakarmione teraz czekają na nowy sezon.
Przeprowadziliśmy zajęcia i warsztaty w wielu miejscach m.in. Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Rucianem-Nidzie, Szkole Podstawowej w Ukcie, w Przedszkolu Miejskim w Rucianem-Nidzie, Domu Kultury w Drygałach oraz Niepublicznym Przedszkolu ‘’Tęczowa Kraina’’ w Ełku. Braliśmy udział w Święcie Miodu podczas Ełkowiska w Ełku oraz Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Nadleśnictwo Maskulińskie.
Oprócz warsztatów tematycznych o pszczołach przeprowadziliśmy zajęcia kulinarne o wykorzystaniu miodu w gastronomii. Jednym z działań był wypiek piernika i pierniczków.
Jednym z najważniejszych celów projektu było wzmocnienie integracji wśród uczniów oraz społeczności lokalnej. Dzięki wspólnej pracy, młodzież odkryła swoje mocne strony, a także nauczyła się efektywnej współpracy i przedsiębiorczości. Uczniowie, pochodzący głównie z terenów wiejskich, zyskali nowe umiejętności, które mogą stać się fundamentem ich przyszłej kariery zawodowej. Część uczestników deklaruje założenie własnej pasieki w przyszłości.
Na zakończenie projektu zorganizowano konferencję, podczas której zaprezentowano osiągnięcia młodzieży. Uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami, a także zaprezentowali efekty projektu, który ma na celu przekazanie wiedzy o pszczelarstwie kolejnym pokoleniom.
Projekt „Pszczoły i my - we and bee” nie tylko wzbogacił życie uczniów, ale także przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej w regionie. Młodzież z Rucianego-Nidy udowodniła, że pasja do pszczelarstwa może być nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także drogą do przyszłej kariery. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w ich ekologicznych przedsięwzięciach!
Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez