Aktywni i kompetentni. Stawiamy na młodych!
2024-12-09 08:30:00(ost. akt: 2024-12-09 08:33:26)
O działaniach nowo realizowanego projektu „Aktywni i kompetentni – rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich uczniów szkół powiatu piskiego” współfinansowanego ze środków europejskich rozmawiamy z Jerzym Małeckim, wicestarostą piskim.
— O tym projekcie należy mówić głośno, bo zaplanowane działania służyć mają nie tylko jego uczestnikom, ale też społeczności lokalnej i osobom niesłusznie skazanym na całym świecie….
— Tak, to prawda. O projekcie i zaplanowanych działaniach nawet trzeba mówić głośno. I to z wielu powodów. Został on skonstruowany w taki sposób, że działania przygotowują jego uczestników – uczniów szkół ogólnokształcących — do niesienia pomocy i wsparcia, ucząc w jaki sposób działania wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i przy okazji nikomu nie zaszkodzić. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektów strategicznych województwa warmińsko-mazurskiego pn. „POTRAFIĘ – DECYDUJĘ – DZIAŁAM” i jest współfinansowany ze środków europejskich. To jeden z 7. projektów realizowanych w naszym województwie. Działania tego projektu mają wspierać inicjatywy młodzieży. W naszym przypadku w większości będą to działania pomocowe. Ale nie tylko. Planujemy też inne, które pomogą nabyć i podnieść kompetencje społeczne i obywatelskie naszym uczniom.
— Projekt dotyczy poniesienia kompetencji społecznych i obywatelskich uczestników. Ale czy chodzi tylko o pomoc innym?
— Oczywiście, że nie, chociaż ta pomoc gra główną rolę w przedsięwzięciu i temat ten ciągle się przeplata i najczęściej wychodzi na pierwszy plan. Projekt zakłada 3 główne działania, jakie zaplanowano do realizacji. Pierwszy służyć miały wyłącznie uczestnikom projektu – grupie 26 uczniów szkół ogólnokształcących powiat piskiego. I tak też się stało. Podczas 3-dniowych warsztatów mieli oni poznać samych siebie pod kątem słabych i mocnych stron i potencjału, jaki w sobie mają oraz metod wykorzystania swoich atutów. Warsztaty mają też wspomóc ich samoocenę i samoakceptację. Ale to działanie wymaga ciszy i spokoju, skierowane jest i poświęcone wyłącznie uczestnikom. Dlatego zostały one realizowane z dala od miejsca zamieszkania, by nie rozpraszać i uczniów i prowadzących. Kolejne działania faktycznie ukierunkowane są na pomoc. Z tym tematem uczestnicy będą się mierzyć już przez cały okres trwania projektu, za to stosowana będzie inna forma tej pomocy i inni będą jej odbiorcy.
— Skupmy się więc na tych działaniach. Od czego zaczynacie?
— Już w grudniu rozpocznie się wielka akcja nazwana miesiącem świadomości obywatelskiej i potrwa do stycznia 2025 r. Tu skupiliśmy się na 2 obszarach, które się przeplatają się i wiążą tworząc spójną całość. Pierwszy obszar to demokracja. Ważny i cenny dla nas temat. Uczestnicy poznają miejsce, gdzie rodziła się współczesna demokracja – Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, wezmą też udział w lekcji o honorze i solidarności. Jak demokracja to i prawa człowieka. I tu pojawia się najważniejszy temat naszej akcji – maraton pisania listów Amnesty Internacional. To ogólnoświatowa akcja organizowana od wielu lat w obronie osób prześladowanych, których prawa są zagrożone bądź łamane. W tym roku i my jako społeczeństwo piskie dołożymy swoją cegiełkę w obronie najwyższej wartości, jaką jest wolność. Organizacja maratonu to trzon akcji ale nie jedyne działanie. Dodatkowo planujemy jeszcze organizację wykładów i paneli dyskusyjnych, wystawę mobilną. No sporo będzie się działo.
— Wykłady, panele dyskusyjne, wystawa, to rzeczywiście sporo. Tym bardziej, że w organizację włączeni są uczniowie, mający swoje sprawy na głowie. Jak to wygląda organizacyjnie?
— Naszym zamierzeniem w projekcie było wciągnięcie uczniów w działalność pozaszkolną, wskazanie im tematu, które mają rozwinąć i po swojemu zrealizować. Projekt to oddanie pola młodym ludziom do pokazania swojej kreatywnej i twórczej strony, wykazania się często skrywanym i uśpionym talentem, cechami przywódczymi, ale też cierpliwością i konsekwencją w działaniach. Wszystkie te cechy są potrzebne we wspólnym, grupowym działaniu i osiąganiu wyznaczonego celu. Nie zapomnieliśmy też, że są to tylko uczniowie stający u progu dorosłości, więc nie wszystko bez odpowiedniego wsparcia mogą wykonać. Dlatego zapewniona jest tu też opieka mentorska. Są to nauczyciele ZSO Orzysz i II LO Pisz, którzy na etapie sporządzania wniosku zostali do projektu włączeni. Trzeba dodać, że mieli oni znaczący wpływ na zarys projektu i działania w nim ujęte, chociażby maraton pisania listów to w dużej mierze pomysł opiekunów. Projekt więc to zdecydowany ukłon w stronę uczniów, zachęcenie do podejmowania aktywności w istotnych obszarach i w sposób przez nich wybrany, i co ważne wypracowany przez niemałą grupę, bo 26 uczestników. Opiekunowie – mentorzy mają pomagać w organizacji i zmaterializowaniu tych pomysłów. Pierwszym testem sprawdzającym wypracowanie tych założeń jest właśnie maraton pisania listów.
— Wydaje się, że to bardzo ważny dla pana temat, ciągle do niego wracamy...
— To prawda, jest on bardzo ważny z wielu powodów. Do tego, działanie to jest ciekawe i wnosi dużo dobrego. Maraton to obrona osób prześladowanych, który nie wymaga poniesienia większych kosztów, a efekty są zaskakujące.
— To prawda, jest on bardzo ważny z wielu powodów. Do tego, działanie to jest ciekawe i wnosi dużo dobrego. Maraton to obrona osób prześladowanych, który nie wymaga poniesienia większych kosztów, a efekty są zaskakujące.
W styczniu planujemy wystawę fotografii osób, które dzięki tej akcji odzyskały wolność. Takich osób jest mnóstwo, uczniowie wybiorą 10 z nich, które w ich opinii powinny się w tym gronie znaleźć. Wszystkie postaci zostaną opisane, co ułatwi ich poznanie. Już dziś zapraszam na wystawę, o terminie i miejscu będziemy informować za pośrednictwem strony powiatu.
Planujemy, że wystawa będzie w każdej szkole powiatu piskiego, będziemy też proponować jej realizację w miejscach ogólnodostępnych jak urzędy, itp. Sam maraton pisania listów Amnesty rozpocznie się 10 grudnia w siedzibie II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, godz. 11.00. W tym dniu gościć u nas będzie pani Dominika Sokołowska, koordynatorka projektów edukacyjnych Amnesty International, którą poprosiliśmy o poprowadzenie wykładu na temat łamania praw człowieka.
Co ważne, w tym roku akcja objęła 9 osób (zawsze jest 10.) i zgodnie z ideą organizacji pochodzą one z różnych stron świata: Białoruś, Korea Południowa, Turcja, Kanada, Arabia Saudyjska. Wszystkie te postaci oraz powody, dla których akcja jest organizowana, opisane zostały na stronie powiatu. Zapraszam do lektury. Zapraszam również na wykłady i panele dyskusyjne. Będą one skierowane do uczniów (wykłady zamknięte) oraz mieszkańców zainteresowanych tematyką (wykłady otwarte).
Wykłady zaplanowane zostały na styczeń 2025 r. i będą dotyczyły m.in. takich zagadnień jak łamanie praw człowieka, czy demokracji w Polsce, Europie i na świecie. Zapowiada się ciekawie. Pomysły, metody i formy organizacji poszczególnych bloków będą pochodziły od uczestników i realizowane będą według ich scenariusza. Będzie to więc suma ich pomysłowości, innowacyjnego podejścia do tematu, ale też wypracowanych w grupie idei i kompromisów. Jak to wyjdzie? Zapraszam już dziś, żeby sprawdzić.
Maraton pisania listów zapoczątkowany zostanie 10 grudnia 2024 r. w II LO Pisz, natomiast, z uwagi na ułatwienie każdemu podpisania listu planujemy, że maraton będzie odbywał się w szkołach ogólnokształcących powiatu, list będzie można podpisać też w siedzibie Piskiego Starostwa. Wystarczy przyjść, wybrać osobę, którą chcemy wziąć w obronę i podpisać list. Powiat po swojej stronie gwarantuje wydruk listów i ich wysyłkę. Harmonogram zawierający miejsca i godziny, gdzie można podpisać list udostępnimy w najbliższym czasie na stronie powiatu.
— Warsztaty, maraton….. to już omówiliśmy. To dwa działania, na początku naszej rozmowy wspominał pan o trzech. Na czym będzie polegać to trzecie działanie i kiedy będzie realizowane?
— Dotyczy ono organizacji akcji pomocowych/charytatywnych i odbędzie się w okresie marzec - maj 2025r. Będzie ono posiadało 3 bloki. Pierwszy blok to nabycie wiedzy teoretycznej nt. Organizacji akcji pomocowych poprzez udział w szkoleniu prowadzonym metodą thinking design.
Kolejny blok to aktywne uczestnictwo w akcji wielkanocnej zbiórki żywności organizowanej przez partnera projektu, posiadającego doświadczenie w organizacji tego typu akcji, tj. Mazurski Bank Żywności w Piszu. Uczestnicy projektu będą obserwować aspekty organizacyjne, wykonywać zlecone im zadania, by w ostatnim kroku zrealizować samodzielnie akcję charytatywną. Tu też zostawiamy swobodę uczestnikom, gdyż cel zbiórki nie jest znany, a zostanie ustalony przez nich samych. O tym działaniu przypomnę państwu bliżej terminu jego realizacji. A tymczasem zapraszam na najbliższe wydarzenia: maraton, wykłady, panele dyskusyjne, wystawa. Wszystkie informację zamieszczane będą na stronie powiatu (powiat.pisz.pl), zachęcam do udziału. Warto, bo i cel wydarzenia i forma jego realizacji jest ciekawa i nietuzinkowa.
Rozmawiała Katarzyna Zdaniewicz-Siwik
dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół I Placówek w Piszu
Rozmawiała Katarzyna Zdaniewicz-Siwik
dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół I Placówek w Piszu
Od października 2024 r. Powiat Piski — Powiatowy Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Placówek w Piszu realizuje projekt pn. "Aktywni i kompetentni- rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich uczniów szkół szkół powiatu piskiego". W ramach projektu zaplanowano działania obejmujące 26 uczniów szkół ogólnokształcących powiatu piskiego. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektów strategicznych województwa warmińsko-mazurskiego pn. „POTRAFIĘ – DECYDUJĘ – DZIAŁAM” -program wspierania aktywności i inicjatyw młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027 (FEWiM 2021-2027) i jest jednym z 7. projektów realizowanych w naszym województwie. Przyznany grant na działania to 94 949,93 złotych. |
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)